Фед и икономистите коригират прогнозите си за рецесия в САЩ

Фед и икономистите коригират прогнозите си за рецесия в САЩ

Независимо дали става въпрос за разминаване на икономическата теория и реалността, груповото мислене сред прогнозистите или политическото пристрастие от противниците на администрацията на Байдън, преди година голяма част от САЩ бяха убедени, че страната е в рецесия или скоро ще бъде, пишат Хауърд Шнайдер и Индрадип Гош за Ройтерс.

През първите две тримесечия на 2022 г. брутният вътрешен продукт на САЩ се сви съответно с 1,6% на годишна база от януари до март и с 0,6% на годишна база от април до юни. Според една от дефинициите за рецесия, Съединените щати вече бяха изпаднали в такава.

И как страната да не изпадне в рецесия, когато Федералният резерв бързо вдигаше лихвените проценти, инвестициите в жилища изглежда се свиваха и общоприетото мнение беше, че други индустрии, потребителските разходи и пазарът на труда също ще се сринат.

„Редица сили съвпаднаха, за да забавят икономическия импулс по-бързо, отколкото очаквахме преди“, каза Майкъл Гапен, главен икономист на САЩ в Bank of America, в анализ от юли 2022 г. „Сега прогнозираме лека рецесия в икономиката на САЩ през тази година... В допълнение към отслабване на предишната фискална подкрепа... инфлационните шокове изядоха реалната покупателна способност на домакинствата по-силно, отколкото прогнозирахме по-рано, и финансовите условия се затегнаха забележимо, тъй като Федералният резерв промени тона си към по-бързи увеличения на основния лихвен процент“.

Една година по-късно нивото на безработица в САЩ през юли от 3,5% през всъщност е по-ниско от точката, в която много анализатори очакваха да започне да се покачва, потребителите продължават да харчат и много професионални икономически прогнози последваха Гапен в корекция на курса.

Проучванията на Ройтерс сред икономисти през изминалата година показаха, че рискът от рецесия след една година нараства от 25% през април 2022 г., месецът след първото повишаване на лихвения процент от текущия цикъл на затягане на Фед, до 65% през октомври. Последно прогноза оценява риска на 55%.

„Входящите данни ни накараха да преоценим предишния си възглед“ за предстояща рецесия, която вече беше изместена за 2024 г., написа Гапен по-рано този месец. „Ние преразглеждаме нашите перспективи в полза на „меко приземяване“, при което растежът пада под тенденцията през 2024 г., но остава положителен през цялото време“, добави той.

Сред ревизионистите по отношение на рецесията са служителите на Фед, които следваха моделите на централната банка, за да понижат стабилно перспективите за САЩ, преминавайки от повишени опасения за „риск от спад“ от миналата есен до цитиране на рецесията като „правдоподобен“ резултат миналия декември, и след това до прогноза на срещата на Фед през март 2023 г., че рецесията ще започне тази година.

С фалита на базираната в Калифорния Silicon Valley Bank, която се очаква да доведе до допълнително ограничение върху банковите кредити, "прогнозата на персонала ... включваше лека рецесия, започваща по-късно тази година, с възстановяване през следващите две години", се казва в протокола от срещата на Фед от 21-22 март.

През май и юни прогнозите на служителите на Фед „продължиха да приемат“, че икономиката на САЩ ще бъде в рецесия до края на годината.

По-мрачната перспектива изчезна на срещата на 25-26 юли, потвърди наскоро председателят на Фед Джеръм Пауъл, като може би повече подробности за перспективите на служитлеите ще дойдат в протокола от тази среща, който ще бъде публикуван по-късно днес.

„Сега в прогнозата си персоналът залага на забележимо забавяне на растежа, започвайки по-късно тази година, но като се има предвид устойчивостта на икономиката напоследък, те вече не прогнозират рецесия“, каза Пауъл на пресконференция след края на политическата среща от миналия месец.

Прогнозите на политиците на Фед, които се публикуват на тримесечна база, никога не показват свиване на БВП на годишна база.

Икономиката поддържа темпото

Какво направи разликата между рецесията, която мнозина смятаха, че е в ход през миналата година, и растежа, който изненадва пазарите?

До третото тримесечие на миналата година растежът се възстанови до бързия годишен темп от 3,2% и оттогава остана на 2% или повече - по-високо от нивото 1,8%, което Фед счита за основния потенциал на икономиката. Текущата прогноза за БВП на Федералния резерв на Атланта поставя ръста на производството за текущия период юли-септември на 5,0%, показвайки продължаваща силна инерция.

Голяма част от историята е издръжливостта на американските потребители, които продължават да харчат повече от очакваното, както казва Омайр Шариф, президент на Inflation Insights.

Разходите се изместиха от покупките, които пренасищат стоките, наблюдавани в началото на пандемията от коронавирус, към икономиката на горещите услуги, която избухна това лято с прожекции на филми за милиарди долари и музикални концерти.

Но сумите в долари продължават да растат, независимо от това какво има в кошницата, оставяйки икономистите постоянно да отлагат датата, когато „излишните спестявания“ от ерата на пандемията ще изсъхнат, или.

Но не е само това.

Възможно е високите лихвени проценти да не работят по същия начин в икономика, която харчи повече за по-малко чувствителни към лихвените проценти услуги и където бизнесът продължава да взема заеми и да инвестираt повече, отколкото много икономисти очакваха - може би за да се възползват от регулаторните промени, насочени към насърчаване на проекти за технологии и зелена енергия.

Ръстът на разходите на местните правителство също даде неочакван тласък на растежа, тъй като местните власти използваха средства от ерата на пандемията на по-късен етап.

Може ли икономическият растеж да продължи?

Един риск е, ако инфлацията се повиши отново заедно с по-стегната от очакваното икономика, то политиката на Фед ще трябва да стане още по-строга и да предизвика убиващия инфлацията спад, който служителите все още се надяват да избегнат.

Но шансовете за това може да намаляват.

„От известно време се колебаем дали да преминем към лагера на „мекото приземяване“, но вече няма колебания“, отбеляза Сал Гуатиери, старши икономист в BMO Capital Markets, във връзка с надеждите, че Фед ще намали инфлацията, без да предизвика рецесия.

„Широката сила в икономиката на САЩ ни убеди, че икономиката на страната е по-издръжлива от очакваното... Не само, че не се забавя допълнително, но може и да се покачва“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ