Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Обръщат ли курса водещите централни банки на фона на охлаждащата се инфлация?
Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка одобриха още един кръг от повишения на лихвените проценти тази седмица въпреки охлаждането на инфлацията, но преминаха към по-предпазлива позиция относно по-нататъшните си ходове в знак, че едногодишният кръг на глобално затягане на паричната политика може да е към своя край, пише Ройтерс.
Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка повишиха лихвените проценти с четвърт процентни пункта тази седмица, както се очакваше, и оставиха отворена възможността за по-нататъшни повишения, ако инфлацията не продължи своя спад, които в момента върви по-бързо от прогнозираното.
Очаква се Английската централна банка също да повиши лихвите отново следващата седмица на фона на сходни новини за охлаждане на инфлацията на Острова.
Междувременно днес Японската централна банка даде начало на дебата относно плановете си да сложи край на свръх хлабавите си политики.
Централната банка запази лихвените проценти изключително ниски, но изненада пазарите в петък, като промени политиката си за контрол на кривата доходността и позволи на разходите за дългосрочни заеми да се повишат повече, отразявайки перспективите за пълзяща инфлация.
В Европа и Съединените щати риториката от типа „първо увеличаваме, после анализиране“ бе изключително често срещана сред висшите централни банкери от миналата година.
Но това сега е съчетано с по-широк поглед върху начина, по който цените се развиват заедно с икономиката като цяло - по-всеобхватен подход, който би могъл да позволи по-бавното добавяне на работни места и по-ниския икономическият растеж да служат като доказателство, че инфлацията ще продължи да пада.
Това е промяна от позицията на политиците през изминалата година, в рамките на която те настояваха, че трябва да видят действителни спадове в темпа на покачване на цените, за да разберат, че се постига напредък.
Основната лихва на Фед сега е в диапазона 5,25%-5,50%, а тази на ЕЦБ е на ниво от 3,75%.
„Като се има предвид колко далеч сме стигнали, можем да си позволим да бъдем малко търпеливи, както и решителни, докато оставим нещата да се развие“, каза Пауъл на пресконференция в сряда след решението на Фед да повиши лихвените проценти за 11-и път в последния 12 срещи на централната банка.
„Искаме да видим икономически растеж на умерени или скромни нива, за да спомогнем за облекчаване на инфлационния натиск. Искаме да видим продължаващо възстановяване на баланса на търсенето и предлагането, особено на пазара на труда... Виждаме, че тези парчета от пъзела се събират“, добави той.
„Непредубедено съзнание“
За ЕЦБ президентът Кристин Лагард каза, че лека промяна на формулировката в последното й политическо изявление е „не просто случайна или незначителна“, а има за цел да покаже, че след девет поредни увеличения на лихвените проценти паузата ще бъде поставена на масата на срещата на централната банка през септември , точно както се случи със централната банка на САЩ.
„Имаме непредубедено съзнание за това какво ще бъде решението през септември и на следващите срещи“, каза Лагард. „Може да повишим. Може да запазим без промяна...“, добави тя, визирайки лихвите.
Новите данни за брутния вътрешен продукт на САЩ в четвъртък показаха, че пътят към глобална пауза далеч не е ясен на фона на объркващото икономическо представяне.
Икономиката нарасна с по-бърз от очакваното с годишен темп от 2,4% през второто тримесечие. Това е доста над годишния темп от 1,8%, който служителите на Фед смятат за приблизителна тенденция, съответстваща на тяхната цел за инфлация от 2%. И все пак тримесечните данни за инфлацията са по-слаби от очакваното.
Докато пазарите на облигации взеха пример от по-бързия растеж и повишиха доходността на държавните облигации, дните на координирано глобално затягане може да са преброени.
Въпреки че имаше „материален риск“, инфлацията все още може да изисква по-нататъшни увеличения, пише заместник-председателят на Evercore ISI Кришна Гуха, „в основния сцнеарии обаче ЕЦБ, подобно на Фед, е приключила с повишаването на лихвите“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.