Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германия изглежда е готова да подкрепи плана на САЩ за замразените руски активи
Германските официални лица са готови да подкрепят план на САЩ за оползотворяване на бъдещите приходи, генерирани от замразени руски активи – предимно блокирани в Европа, за предоставяне на $50 милиарда помощ за Украйна, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.
Съгласието на Германия може да бъде решаваща стъпка, която доближава Вашингтон и неговите съюзници до осигуряването на значителен нов пакет от помощ за Киев, както и до затвърдяване на ангажимента на САЩ към Украйна независимо от резултата от президентските избори в страната през ноември.
Представители на САЩ и ЕС казват, че предложението на САЩ набира скорост, което се очаква да доминира разговорите между финансовите министри и управителите на централните банки на сраните от Г-7, които се събират в Стреза, Италия, за годишната си среща, започваща в четвъртък.
Германски официални лица обаче не очакват никакво окончателно споразумение, докато лидерите на Г-7 не се срещнат на 13-15 юни, нито пък това споразумение да бъде приложено на практика преди следващата година, твърдят източници.
Залогът е дали правителството на Украйна може да остане финансово жизнеспособно до 2025 г. Тъй като войната не показва признаци на отслабване и военната офанзива на Русия набира сила, най-верните поддръжници на Украйна се стремят да осигурят средносрочно финансиране за воюващата страна и да изпратят сигнал до Москва, че подкрепата за Киев сред съюзниците от Г-7 не намалява.
Използването на замразените активи стана придоби спешност предвид несигурността около изборите в САЩ. Политическите разделения във Вашингтон вече затрудниха президента Джо Байдън да предостави повече помощ на Украйна, а неговият съперник - бившият президент Доналд Тръмп, изрази скептицизъм относно подкрепата за изпадналата в затруднение страна.
Страните от Г-7 са замразили около 280 млрд. долара активи на Руската централна банка в отговор на нахлуването в Украйна през февруари 2022 г. По-голямата част от тези активи се съхраняват в Европа в базираната в Белгия клирингова къща Euroclear.
В продължение на месеци САЩ настояваха да използват тези активи, за да се помогне на Украйна. Вариантите варират от пълно изземване и даване на парите на Киев до секюритизирането им за издаване на облигации или използването им за обезпечаване на някаква форма на заем.
Предложенията бяха приети скептично от няколко европейски страни. Правителствата, ръководени от Франция и Германия, изразиха опасения относно въздействието, което подобни ходове биха имали върху финансовата стабилност и привлекателността на еврото като резервна валута, както и относно тяхната законосъобразност.
Последното предложение на САЩ е прието по-положително в европейските столици, включително Берлин, казват официални представители, тъй като то би включвало просто използване на лихвата, генерирана от активите, без изземване на главницата.
Страните от ЕС вече са се съгласили да използват този поток от приходи, като го облагат с близо 100% данък, и да прехвърлят тези приходи в Украйна два пъти годишно. Споразумение на Г-7 би заменило този план.
Очаква се активите да генерират около 5 млрд. евро годишно. Съгласно обсъжданото предложение Г-7 ще изчисли колко бъдат тези приходи за определен брой години и ще предостави тази сума на Украйна предварително.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.