Способността на Русия да отговори замразяването на активи намалява, но Москва все още може да нанесе щети

Способността на Русия да отговори замразяването на активи намалява, но Москва все още може да нанесе щети

Способността на Русия да отговори замразяването на активи намалява, но Москва все още може да нанесе щети

Способността на Русия да отмъсти, ако западните лидери конфискуват нейните замразени активи, е подкопана от намаляващите чуждестранни инвестиции, но официални лица и икономисти казват, че все още има начини Москва да отвърне на удара, пише Ройтерс.

Съединените щати искат да изземат замразени руски резерви - около 300 млрд. долара в световен мащаб, и да ги предадат на Украйна, докато лидерите на Европейския съюз предпочитат обособяване на печалбите от активите, като изчисляват, че те ще достигнат общо 15-20 млрд. евро до 2027 г.

Голяма част от тези пари се държат централно, което означава, че са достъпни, ако Западът реши да ги преследва.

Русия твърди, че всеки опит за отнемане на нейния капитал или интерес би бил „бандитизъм“ и предупреди за катастрофални последици, въпреки че не е ясно точно как би могла да отговори.

Бившият президент Дмитрий Медведев призна в събота, че Русия не разполага с достатъчно държавна собственост на САЩ, за да отвърне симетрично и вместо това ще трябва да преследва парите на частни инвеститори - стъпка, която според него би била не по-малко болезнена.

От Ройтерс са разговаряли с шестима икономисти, юристи и експерти, които проследяват състоянието на активите, замразени от двете страни, откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г.

Консенсусът между тях е, че една от най-вероятните контрамерки ще бъде конфискуването на финансови активи и ценни книжа на чуждестранни инвеститори, които в момента се държат в специални сметки от тип C, достъпът до които е блокиран от началото на войната, освен ако Москва не предостави освобождаване.

Русия не разкрива колко пари има в сметките, държани от Руският национален сетълмент депозитар. Длъжностни лица твърдят, че сумата е сравнима със замразените руски резерви от 300 милиарда долара.

„Плащанията по блокирани активи в сметки от тип C може да започнат да бъдат запорирани в полза на държавата“, каза Владимир Язев, мениджър на инвестиционен портфейл в инвестиционната компания Aigenis.

„Освен това правителството може да обмисли мерки за блокиране на неразменни активи, които все още се държат от недружелюбни страни.“ Тези активи включват данъци, помощи и частни дарения.

Руски адвокат, запознат с т.нар C accounts, казва, че ако нерезиденти откажат да участват в схема за размяна на активи, управлявана от назначен от държавата руски брокер, единствената оставаща опция ще бъде конфискация или възбрана.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза през уикенда, че все още има много западни пари в Русия, които могат да бъдат обект на контрамерките на Москва. Той заяви, че правителството също така ще обжалва по съдебен ред конфискацията на активи.

„Русия. неуморно ще защитава своите интереси“, каза той.

Корпоративна конфискация

Миналата събота Медведев предложи конфискацията на руските активи на частни лица като един от отговорите на всяко конфискуване от САЩ на техните резерви, като добави, че подобен ход е оправдан от „хибридната война“, която се води срещу Москва.

Тъй като западните нации наложиха широки санкции в отговор на инвазията в Украйна, чуждестранните притежания в Русия са намалели с около 40% до 696 милиарда долара, показват данни на централната банка.

В допълнение към дялове в компании и физически активи, Русия може да се насочи към чуждестранни инвестиции, държани в ценни книжа, според един от икономистите, говорили пред Ройтерс.

Експерти обаче казват, че последните публикувани данни от централната банка на Русия за преките чуждестранни инвестиции показват, че значителна част от чуждестранните пари вероятно идват от руски компании, регистрирани в чужбина.

Русия спря да публикува разбивка по държави след инвазията, но последните такива данни, публикувани за 1 януари 2022 г., показаха, че Кипър, където са регистрирани много руски фирми, представлява почти 30% от всички ПЧИ на Русия.

Много руски компании също са регистрирани в Нидерландия.

„Част от общите ПЧИ в Русия наистина вече са руски пари“, каза Джан Мария Милези-Ферети, старши сътрудник по икономически изследвания в Центъра за фискална и парична политика „Хътчинс“ към Института „Брукингс“ – американски мозъчен тръст.

Руската държавна информационна агенция РИА съобщи през януари, че активите на западни фирми на стойност 288 млрд. долара са готови за изземване в Русия, цитирайки данни от януари 2022 г.

От Ройтерс отбелязват, че не са могло да проверят данните на РИА, но тези на централната банка показват 289 млрд. долара в деривати и други чуждестранни инвестиции по това време.

Тази сума падна до 215 млрд. долара до края на 2023 г. РИА също така отбеляза, че Кипър и Нидерландия представляват съответно 98,3 милиарда долара и 50,1 милиарда долара от тези активи, което предполага висока степен на собственост на руска компания.

Москва вече принуди чуждестранни компании, продаващи активи в Русия, да го правят с отстъпки от поне 50%. Кремъл е поставил други западни активи под временно управление и е назначил на ръководни постове приятелски настроени хора.

Западните компании са признали загуби на обща стойност 107 млрд. долара - значителна сума, която надхвърля стойността на физическите активи.

„Русия вече е грабнала филиали на западни фирми, често на безценица“, каза Милези-Ферети. Но стойността на конфискуваните активи не е само в сгради и машини, но и в технологията, ноу-хау и връзки, добави той.

Енергийната група Shell, гигантът за бързо хранене McDonald's и производителите на автомобили Volkswagen и Renault продадоха руските си бизнеси. Други, включително австрийската банка Raiffeisen, хранителната група Nestle и американският гигант за храни и напитки PepsiCo, продължават да правят бизнес в страната.

Друга област на ливъридж, която има Москва, е в Европа, където базираният в Брюксел депозитар Euroclear държи по-голямата част от руските резерви.

Някои политици в блока са нервни, че еврото може да бъде засегнато неблагоприятно, ако други страна, като например Китай, започнат да репатрират резерви като предпазна мярка срещу това те да бъдат нападнати замразени.

Съществува също риск, че Русия може чрез съдебен иск да се опита да конфискува паричните средства на Euroclear в депозитарите на ценни книжа в Хонконг, Дубай и другаде. Притеснението е, че това може да изтощи капитала на Euroclear и да създаде нужда от огромен спасителен пакет.

„Euroclear, разбира се, взема предвид всички възможни рискови сценарии и укрепва капитала си, задържайки печалбите, свързани с руските санкции, като буфер срещу настоящи и бъдещи рискове“, коментира говорител на  базираният в Брюксел депозитар.

След като връзките ѝ със Запада се разпаднаха, Русия използва излишък по текущата сметка от почти 300 милиарда долара през 2022-23 г., за да натрупа задгранични активи - вероятно в така наречените приятелски юрисдикции, които не се противопоставят открито на войната в Украйна, според Милези-Ферети.

Усилията на Русия да намали интеграцията си в западните финансови системи след незаконното анексиране на Крим през 2014 г. намалиха зависимостта от чуждестранни пари, но също така ограничиха възможния ефект от отмъщение във всяка борба за замразени активи, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ