Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Германският износ и промишленото производство падат на фона на политическа криза
Германският износ и индустриалното производство паднаха повече от очакваното през септември, показвайки слабостта на два от стълбовете на германския икономически модел в началото на четвъртото тримесечие, съобщи Ройтерс.
Износът е намалял с 1,7% през септември в сравнение с предходния месец, показват данни на федералната статистическа служба, оповестени днес. Резултатът е в сравнение с прогнозата за спад от 1,4% в проучване на Ройтерс.
Данните бяха публикувани ден след като управляващата коалиция в Германия се разпадна след уволнението на финансовия министър от канцлера Олаф Шолц, проправяйки пътя за предсрочни избори и политическа несигурност.
Публикуването на данните последва и победата на американския президент Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, което не предвещава нищо добро за германската индустрия и износ.
Тръмп каза по време на предизборната си кампания, че ще наложи мито от 10% върху вноса от всички страни и Германия ще бъде големият губещ, ако президентството на Тръмп предизвика търговска война между Съединените щати и Европа.
Външнотърговският баланс показа излишък от 17,0 милиарда евро (18,30 милиарда долара) през септември, спад от 21,4 милиарда евро през август.
Износът за Съединените щати представлява около 3,8% от германския БВП. Въпреки че износът потенциално може да нарасне в краткосрочен план, тъй като вносителите се опитват да изпреварят митата, той вероятно ще падне, ако Тръмп изпълни заплахата си за мита, каза Франциска Палмас, старши икономист за Европа в Capital Economics. Износът за САЩ е нараснал с 4,8% през септември в сравнение с август. Износът за Китай намалява с 3,7%. Износът за страните от Европейския съюз намалява с 1,8% спрямо месеца.
Промишленото производство е спаднало с 2,5% спрямо месеца през септември, показват данни на федералната статистическа служба.
Това се сравнява с прогнозата за спад от 1,0% в анкета на Ройтерс.
„По-нататъшният спад на промишленото производство през септември подчертава, че кризата в индустрията ще бъде един от многото проблеми, с които всяко ново коалиционно правителство ще трябва да се справи“, каза Палмас.
По-малко променливото тримесечно спрямо тримесечното сравнение показа, че производството е било с 1,9% по-ниско в периода от юли до септември, отколкото през предходните три месеца.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.