Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Goldman Sachs прогнозира дефицит на желязна руда и поскъпване до $117 за тон
Очертава се дефицит на желязна руда до края на 2023 г. поради ниските запаси и намаляващото производство, смятат от Goldman Sachs. "Вместо излишък за тази година, пазарът на желязна руда сега е настроен на явен дефицит", заяви Goldman в доклад, цитиран от CNBC .
Анализаторите отбелязаха, че размерът на неотдавнашните фискални разходи на Пекин може да бъде положителен знак за нагласите за вътрешен растеж, които често се свързват с по-здрава строителна индустрия и на свой ред с по-голямо търсене на желязна руда. Металът се използва предимно за производство на стомана - важен материал в строителството и инженерните проекти.
В края на октомври централното правителство на Китай заяви, че ще емитира допълнителни държавни облигации на стойност 1 трилион юана (139 млрд. щатски долара), за да подкрепи усилията за възстановяване на засегнатите от бедствия райони и да увеличи капацитета на страната за оказване на помощ при бедствия.
Въпреки това Goldman остава предпазлива в приписването на твърде голям оптимизъм в повишаването на търсенето на стомана, идващо от затруднената ситуация в сектора на недвижимите имоти в Китай. Кризата в сектора на недвижимите имоти в Китай е една от най-големите пречки за постигане на устойчиво икономическо възстановяване.
Сред другите фактори за дефицита са по-малките доставки от водещите производители на желязна руда Австралия и Бразилия. По оценка на Goldman световните доставки на желязна руда през 2023 г. са намалени от 1,557 млрд. тона на 1,536 млрд. тона.
"Тази низходяща ревизия отразява слабото предлагане както в Австралия, така и в Бразилия през третото тримесечие.Що се отнася до Бразилия, нашите анализатори на капиталовите пазари обясняват това изоставане с повреда в конвейера S11D на Vale и по-ниско производство в Южната система", се казва още в доклада.
Vale притежава най-голямата в света мина за желязна руда - минния комплекс Serra Norte. Само преди няколко седмици бразилският миннодобивен гигант съобщи за почти 4% спад на годишна база в производството на желязна руда през третото тримесечие, дължащ се на повреда на конвейерната система.
Освен това Goldman отбеляза, че ниските запаси от желязна руда в Китай, третият по големина производител в света, също ще допринесат за недостига.
"С оглед на риска от попълване на запасите в сухоземните заводи преди китайската Нова година и ниските запаси по веригата за доставки, които да предпазят от риск от прекъсване на доставките, рискът е наклонен към повишение в краткосрочен план."
Очакваният недостиг е обрат в сравнение с предишната прогноза на Goldman за излишък, като анализаторите на инвестиционната банка повишиха прогнозата си за цената на желязната руда с цели над 20 %.
Сега Goldman очаква средногодишната цена на еталонната желязна руда с 62% качество да нарасне от 101 долара за тон до 117 долара през 2023 г. За 2024 г. анализаторите очакват скок с 22% от предишната си прогноза от 90 долара за тон до 110 долара.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.