Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономиката на Обединеното кралство отбеляза спад за втори пореден месец
Икономиката на Великобритания се сви за втори месец през октомври в навечерието на първия бюджет на новото правителство. Това е първият последователен спад на производството от началото на пандемията COVID-19, предаде Ройтерс.
Брутният вътрешен продукт се е свил с 0,1% на месечна база през октомври, както и през септември, съобщи Националната статистическа служба ( ONS).
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха месечна експанзия от 0,1%.
Секторът на услугите отбеляза спад, докато производството в производствената и строителната промишленост намаля през октомври.
Данните от петък допълват поредица от по-лоши от очакваното данни за британската икономика, като бизнес проучванията и данните за продажбите на дребно също се понижават.
„Въпреки че цифрите този месец са разочароващи, ние въведохме политики за постигане на дългосрочен икономически растеж“, каза финансовият министър Рейчъл Рийвс в изявление.
Нейният бюджетен отчет от 30 октомври наложи големи увеличения на данъците върху бизнеса, но увеличи инвестициите и разходите за обществени услуги. Прякото му въздействие ще се усети в данните за БВП от ноември нататък.
Статистик от ONS каза, че има "смесени" анекдотични доказателства за въздействието върху бюджета, като някои фирми казват, че оборотът е бил повлиян от клиенти, чакащи съобщението на Рийвс.
Стерлингът падна с около четвърт цент спрямо щатския долар. Инвеститорите продължиха да налагат намаления с около 3 четвърт пункта на лихвените проценти на Bank of England до края на следващата година.
Пол Дейлс, главен британски икономист в консултантската компания Capital Economics, каза, че е малко вероятно BoE да намали лихвените проценти на срещата си в четвъртък.
„Въпреки това не сме толкова уверени в това, колкото бяхме преди публикуването на тези данни“, добави той.
Отделни данни за търговията на ONS показаха спад на вноса и износа на стоки през октомври. Износът за Европейския съюз е по-висок от износа за останалия свят за първи път от близо година.
„Отслабващият експортен климат на фона на нарастващата несигурност в глобалната политика и спадащото бизнес доверие, изострено от въздействието на наскоро обявените бюджетни мерки, поражда опасения относно поддържането на импулса на растежа“, каза Хейли Лоу, асоцииран икономист в NIESR.
Миналия месец BoE намали годишната си прогноза за растеж за 2024 г. до 1% от 1,25%, но прогнозира по-силна 2025 г. с 1,5% растеж, отразявайки краткосрочен тласък на икономиката от бюджетните планове на Рийвс за големи разходи.
Промишленото производство на Великобритания расте бавно след пандемията. Единствено Германия, която също беше тежко засегната от нарастващите разходи за енергия след нахлуването на Русия в Украйна, се справи значително по-зле сред най-големите развити икономики.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.