Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономистите не са убедени в плана на ЕЦБ за високи лихви за по-дълго време
Планът на Европейската централна банка да поддържа лихвените проценти на техния евентуален връх за продължителен период от време не е убедителен за икономистите, които очакват, че той ще започне да се разпада само след шест месец, пише Блумбърг.
Малко мнозинство в проучване на Блумбърг очаква окончателно увеличение на депозитната лихва на ЕЦБ през септември до 4%, преди членовете на институцията да започнат намаляване на лихвените проценти през март следващата. Несигурността относно следващите ходове нараства постепенно, като прогнозите нивото на основната лихва в края на 2024 г. варират от 2% до 4%.
Анкетираните единодушно прогнозират увеличение на лихвите с 25 базисни пункта.
Различието във възгледите подчертава колко трудно е да се прогнозира кога инфлацията ще се върне от сегашните 5,5% до целта от 2%. Освен това, упоритият ценови натиск и забуксувалата икономика на еврозоната замъгляват пътя напред, като официалните лица все още не са сигурни как увеличението на лихвите с безпрецедентните 400 базисни пункта от миналия юли насам ще засегне дейността в региона на единната валута, тъй като пълният им ефект тепърва ще започне да се усеща.
„ЕЦБ ще трябва да намери обосновка да спре повишаването на лихвените проценти в близко бъдеще. Рискът е, че пазарите тълкуват такава пауза като знак, че намаленията на лихвените проценти вече се задават“, коментира Кристиан Тодтман, икономист в Dekabank, който прогнозира, че лихвите ще достигнат своя връх този месец и ще останат на това ниво до следващия септември.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард ще се опита да потуши спекулациите за понижение на лихвите в близкото бъдеще, след като централната банка обяви решението си за паричната политика на 27 юли.
„Въпреки че не очакваме Лагард да даде много насоки за това кога ще настъпи паузата, тя изглежда фокусирана върху изразяване на ясна позиция, че ЕЦБ едва ли ще понижи лихвите в скоро време“ ,коментира Дейвид Пауъл, старши икономист за еврозоната в Блумбърг.
Икономистите все още смятат, че инфлацията е най-големият риск за икономиката, като влиянието на паричната политика изпреварва последствията от войната на Русия в Украйна, която се нарежда на второ място сред водещите рискове. Следващата седмица се очаква и последното повишение на лихвите на Федералния резерв от настоящата му кампания на затягане. Трейдърите залагат на първо понижение на лихвените проценти в САЩ още през пролетта.
Въпреки предизвикателствата, респондентите в проучването имат доверие в способността на ЕЦБ да намери правилната доза затягане, за да укроти инфлацията, без да изпрати икономиката в рецесия. Повече от две трети са убедени, че служителите няма да стигнат твърде далеч в затягането, а девет от десет казват, че централната банка няма да спред да повишава лихвите твърде рано.
Тъй като увеличението през следващата седмица изглежда гарантирано, Анджей Шчепаняк от Nomura смята, че големият въпрос е дали ЕЦБ отново ще се ангажира предварително с повишение за следващото си заседание.
Съществуват обаче и основания служителите да оставят възможностите си отворени.
„Не мисля, че председателят Лагард ще даде някакви намеци за резултата от срещата през септември“, каза Улрике Кастенс, икономист в DWS. „Те ще подчертаят своята зависимост от данните и ще изчакат прогнозите за септември“, добави.
Миналия месец ЕЦБ повиши своите прогнози за инфлацията до 2025 г. и каза, че перспективите остават „силно несигурни“. Почти всички от 26-те членове на Управителния съвет оттогава предложиха своите възгледи - намеквайки за нарастващо разминаване между тези, които се чудят дали вече не са направили достатъчно за затягането на паричната политика, и онези, които обмислят нови повишения на лихвите.
Тази разлика в мненията ще затрудни постигането на компромис.
„Срещата през юли е „ясна“: Повишете лихвите с 25 базисни пункта и оставете вратата широко отворена за ново увеличение на лихвите през септември, без да давате никакви насоки кога и къде ще бъде достигната крайната лихва“, каза Карстен Бжески от ING. „Така че може би единственото предизвикателство е да се придържаме към една вечнозелена песен: Мълчанието е злато“.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.