Инфлацията в Испания падна под 2% през юни, в Италия се забави до 14-месечен минимум

Инфлацията в Испания падна под 2% през юни, в Италия се забави до 14-месечен минимум

Инфлацията в Испания падна под 2% през юни, в Италия се забави до 14-месечен минимум

Добри новини за потребителите в Испания и Италия, съобщиха статистическите служби на двете страни. Цените в Испания  отчитат ръст на годишна база от 1,9 на сто, което е най-бавното покачване от март 2021 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (INE). Така Испания е първата сред големите икономики в еврозоната, която има спад на инфлацията под 2 на сто, каквато е и целта на Европейската централна банка, се казва в изявление на министерството на икономиката, цитирано от Ройтерс. Същевременно хармонизираната инфлация в Италия през юни е 6,7 на сто, а в Германия тя се е ускорила до 6,8 на сто на годишна база. 

Според анализаторите спадът на инфлацията  в Испания през юни се дължи главно на цените на горивата, електроенергията, храните и безалкохолните напитки, които се увеличават по-бавно, отколкото през същия период преди година. Базисната инфлация, която изключва нестабилните цени на пресните храни и енергията и се следи отблизо от Европейската централна банка, е 5,9 на сто на годишна база, или спад от 6,1 на сто през периода до май, посочиха още от INE.

Инфлацията в Италия пък се забави през юни до най-ниското си ниво от април 2022 г., -  6,7% на годишна база в сравнение с 8% през май. Според данните на  Istat инфлацията, изчислена по италианските стандарти, се забави този месец до 6,4% от 7,6% през май, което се дължи основно на спада на цените на енергията от миналогодишните върхове.

За разлика от Испания и Италия инфлацията в Германия отново се ускорява, достигайки 6,4 на сто през юни, отнесено към същия месец на миналата година. Това показват най-новите прогнозни данни на германската статистическата служба (Destatis). През май, отново на годишна основа, германските потребителски цени нараснаха с 6,1 на сто, което бе минимум от февруари 2022 г. 

Същевременно през юни потребителските цени, измерени спрямо предходния месец, се увеличиха с 0,3 на сто, противно на ценовия спад през май с 0,1 на сто. Основната годишна инфлация в Германия, която не включва цените на храните и енергията, е достигнала 5,8 на сто през юни в сравнение с 5,4 на сто през май. На годишна база цените на храните са забавили поскъпването си през юни (+13,7 на сто) спрямо май (14,9 на сто).

За същия период цените на енергията са били нагоре едва с 3 на сто. Това се дължи на т. нар. базов ефект, произтичащ от високото ниво на цените през юни 2022 г., обясняват експертите на Destatis. Мерките за облекчаване на ценовия натиск върху гражданите и бизнеса в Германия, част от третия пакет от държавна помощ за 65 млрд. евро, също допринесоха за забавянето на енергийната инфлация. Въпреки това ситуацията с цените при услугите (+5,3 на сто през юни спрямо май) допринася за повишаването на инфлацията като цяло. Като базов ефект се явява и въведеният през миналата година промоционален комбиниран месечен билет от 9 евро за обществения транспорт в Германия, който бе в сила от юни до август 2022 година. Така инфлацията се ускорява спрямо 6,3% през май. Анализаторите прогнозираха средно 6,7% ръст на цените миналия месец.

Хармонизираните със стандартите на ЕС потребителски цени остават без промяна през юни спрямо предходния месец, когато са се повишили с 0,3%.

Припомняме, че инфлацията в ЕС през май също беше едноцифрена – под 10% на годишна база. През миналия месец  България беше 10-а  сред страните от общността по поскъпване с 8,6% спрямо същия месец на 2022 г, сочат последните данни на Евростат.

Годишният темп на инфлация в еврозоната  е бил 6,1% през май 2023 г. , което е спад спрямо 7,0% през април. Година по-рано този показател е бил 8,1%. Годишната инфлация в Европейския съюз е 7,1% през май 2023 г. , което е спад спрямо 8,1% през април.

Година по-рано този процент е бил 8,8%. Сред държавите - членки на ЕС, най-ниските годишни темпове на инфлация през май 2023 г. бяха Люксембург (2,0%),Белгия (2,7%), Дания и Испания (и двете 2,9%). Най-високи са в Унгария (21,9%), показват още данните на евростатистиката.

В другия край на света - в Австралия инфлацията се е забавила до 13-месечно дъно през май. Данните от Австралийското статистическо бюро показаха, че месечният индекс на потребителските цени (CPI) се е повишил с 5,6% през годината до май, отбелязвайки най-малкото увеличение от април миналата година. Това е спад от 6,8% спрямо предходния месец и доста под пазарните прогнози от 6,1%. 

На месечна база CPI падна с 0,4% през май. Основната съкратена средна мярка на CPI се повиши с годишни 6,1%, седеммесечно дъно и отново спад от 6,7% през април.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ