Инвеститорският оптимизъм в Германия достигат петмесечен връх след реформите

Икономика

Оптимизмът на германските инвеститори се повиши до най-високото ниво от пет месеца насам – знак за надежда, че икономическите реформи на канцлера Фридрих Мерц ще стимулират растежа, пише Bloomberg.

Индексът на икономическите очаквания на института ZEW в Манхайм се повиши до 26,3 пункта през юли от 10,5 пункта през юни. Това е много по-високо от средната оценка от 15,3 на анализаторите в проучване на Bloomberg. Показател за текущите условия също се увеличи.

Резултатите отразяват засиления оптимизъм за най-голямата европейска икономика след мерките за растеж, представени в Берлин по-рано този месец. Настроенията на инвеститорите се подобриха, дори когато подновените военни действия в Близкия изток повишиха перспективата за още повече прекъсвания на енергийните доставки, което може да навреди допълнително на германската индустрия.

„Изглежда, че реформите имат ефект“, каза президентът на ZEW Ахим Вамбах в изявление във вторник, подчертавайки устойчивия растеж в експортно ориентираните сектори и вътрешното търсене. „Въпреки това несигурността, свързана с развитието на конфликта в Иран и цената на петрола, остава ключов фактор, влияещ върху перспективите за възстановяване на германската икономика.“

По-рано този месец Мерц обеща да „измъкне икономиката от този период на спад“ с обявяването на редица мерки, включително реформи в пенсионната и здравната система. Той прогнозира, че пакетът може да генерира икономически растеж от над 1% през 2027 г.

Реформите помогнаха за покачването на DAX – бенчмарк индекса на германските акции, в началото на юли, когато конфликтът с Иран също изглеждаше отшумял. Тези печалби оттогава насам обаче бяха заличени.

Германската икономика все още показва признаци на стабилизиране въпреки избухването на нови военни действия в Близкия изток, съобщи министерството на икономиката в месечния си доклад от средата на юли.

Въпреки това, по-високите цени на енергията и суровините все още се очаква да окажат натиск върху компаниите чрез по-високи разходи за ресурси, според доклада.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Още едно корпоративно сбогуване: Takeaway напуска България
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка