Изгубеният ААА рейтинг на САЩ - решение с последствия от финансовите пазари до домакинствата

Изгубеният ААА рейтинг на САЩ - решение с последствия от финансовите пазари до домакинствата

Понижаването на кредитния рейтинг на САЩ и от рейтинговa агенция – Мудис(Moody's) от Aaa на Aa1, доведе до нови опасения относно фискалната стабилност на страната и последиците върху световните финансови пазари.

След като страната вече загуби своя AAA рейтинг от други водещи агенции – "Ес енд Пи" (S&P) през 2011 г. и "Фич" (Fitch) през 2023 г., решението на последната голяма рейтингова агенция, която запозваше топ-нивото на рейтинга, повдига нови въпроси за бъдещето на американския дълг и неговото влияние върху глобалните финансови потоци, пишат в свои коментари "Файненшъл Таймс" и "МаркетУоч", цитирани от БТА. Мудис е първата агенция, която оценява рейтигна на САЩ с ААА, още през 1919 година.

Решението на Мудис да понижи кредитния рейтинг на САЩ идва на фона на нарастващия дълг и хроничния дефицит в бюджета, които поставят под съмнение устойчивостта на американската икономика. Прогнозите на агенцията показват, че до 2035 г. разходите за лихви може да достигнат 30 на сто от фискалните приходи.

Това може да доведе до още по-голямо напрежение в бюджета, особено ако не се предприемат сериозни мерки за намаляване на дефицита или увеличаване на приходите.

"Това понижение не е изненада, а резултат от години фискално разточителство и политическа безизходица – включително, но не само, в рамките на администрацията на Доналд Тръмп", коментира пред MarketWatch Стивън Грей, инвестиционен директор в Grey Value Management.

Новината доведе до леко повишение на доходността по 10-годишните държавни облигации, която достигна 4,49 на сто в петък. По-високата доходност означава спад в цената на облигациите и поскъпване на финансирането за правителството, бизнеса и потребителите.

"Това е ново раздвижване за пазара – дори и да не е шок, то е сериозно напомняне, че американският дълг вече не е безусловно сигурен актив", заяви пред Файненшъл Таймс проф. Йеша Ядав от университета Вандербилт.

Това означава, че все повече средства ще се изразходват за обслужване на дълга, вместо за инвестиции в икономически растеж.

Една от основните последици от понижението на рейтинга е покачването на лихвените проценти по американските държавни облигации. След новината доходността по 10-годишните облигации на САЩ се повиши до 4,49 на сто, което означава, че ще бъде по-скъпо за правителството да финансира дълга си. Това повишение на лихвите ще се отрази и върху други форми на заемане – от ипотечни кредити и потребителски заеми до корпоративно финансиране. Когато доходността по американските държавни облигации се повишава, всички видове заеми поскъпват, което ще утежни разходите както за обикновените американци, така и за бизнеса.

По-високите лихви означават и нарастваща тежест върху американския бюджет, тъй като разходите за обслужване на дълга ще се увеличат значително. Според прогнози, до 2035 г. лихвените плащания ще погълнат около 30 на сто от федералните приходи – при 18 на сто в края на 2024 г. и едва 9 на сто през 2021 г.

В номинално изражение, през фискалната 2023 г. бюджетният дефицит на САЩ възлиза на 1,8 трилиона долара, в сравнение с 1,3 трилиона през 2011 г. Правителственият дълг от своя страна е в размер на 36 трилиона долара или над 126 процента от БВП на САЩ, след като през 2021 г. премина границата от 100 процента, достигайки ниво от 100,2 на сто.

Последствията от загубения AAA рейтинг

Понижаването на рейтинга поставя под въпрос и статута на САЩ. Държавният дълг на страната традиционно се счита за една от най-сигурните инвестиции в света, но сега, след като страната загуби своя AAA рейтинг, инвеститорите ще започнат да преосмислят стабилността му. Ако този процес продължи, е възможно да се стигне до изтегляне на капитали от САЩ и пренасочване към други икономики с по-стабилни кредитни оценки.

По-ниският рейтинг ще има и политически последици. Влошаването му през последните години е резултат от продължаващи политически конфликти и отказа на Конгреса и президента да постигнат консенсус относно мерките за намаляване на дефицита и дълга. Дори новият бюджетен план на администрацията на Тръмп, който предвижда нови данъчни облекчения, беше блокиран вчера в Конгреса – факт, който подчертава дълбокото политическо разделение в страната, допълват цитираните издания.

В т.нар. от президента "Голям красив законопроект" (Big Beautiful Bill) се предвижда данъчните облекчения от ерата на Тръмп от 2017 г., които трябваше да изтекат тази година, да бъдат удължени – добавяйки прогнозираните 4,2 трилиона долара към дефицитите през следващото десетилетие.

На този фон от Мудис заявиха, че възстановяването на AAA рейтинга е възможно само чрез мерки за фискална консолидация, включващи сериозно увеличаване на приходите или драстично съкращаване на разходите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ