Кафето в света поскъпна драстично заради горещините и сушата в Азия

Икономика

Световните цени на кафето се повишиха драстично през второто тримесечие на годината поради силните горещини в основните райони на отглеждане в Азия, пише Nikkei Asia.

Котировките на фючърсите за "Робуста" в Лондон в края на юни се увеличиха с 18,1% в сравнение с края на март. На 6 юни цената на договора достигна рекордно високо ниво от 4394 долара за тон. Фючърсите върху "Арабика" поскъпнаха с 20,6% за три месеца.

Основната причина за скока на цените беше горещата вълна в Югоизточна Азия. От април насам средните температури на въздуха във Виетнам, Тайланд и Филипините бяха над нормалните и достигнаха 48 градуса по Целзий.

Фермерите във Виетнам са изправени пред суша, която може да засегне есенната реколта. Във Виетнам се произвеждат около 40 % от световните зърна "Робуста", които се използват за производство на разтворимо кафе.

"Миналогодишната реколта от сорта робуста беше слаба, така че цените се повишават поради опасенията, че за втора поредна година реколтата ще бъде оскъдна, което ще удължи напрегнатия баланс между търсенето и предлагането", смята Масанобу Такано от търговската къща S.Ishimitsu & Co.

Преди две седмици Министерството на земеделието на САЩ прогнозира, че през стопанската 2024/25 г. производството на кафе ще нарасне със 7,1 млн. торби (60 кг) до 176,2 млн. торби. Това ще се дължи основно на по-добрите реколти в Бразилия и Индонезия. Световното потребление на кафе се очаква да се увеличи с 3,1 млн. торби до 170,6 млн. торби.

Горещото време в Югоизточна Азия се отрази и на стойността на естествения каучук, който представлява значителна част от износа на Тайланд и Индонезия. Котировките на каучуковите фючърси на борсата в Осака на 10 юни достигнаха най-високата си стойност от средата на март - 360,9 йени (2,23 долара) за килограм.

"Тазгодишните горещини повредиха каучуковите дървета", което допринесе за повишаване на цените през миналия месец, каза Гу Джун от Yutaka Trusty Securities.

Въпреки че до края на юни цените на каучука се стабилизираха около нивата от края на март, в определени периоди през второто тримесечие повишението беше с около 10%.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Саудитска Арабия се опитва да създаде международна коалиция за защита на корабоплаването в Червено море
Детектив ветеран споделя какво трябва да направите, когато усетите, че някой ви лъже
На днешната дата, 30 юли. Рождениците днес
Времето: Слънчево и ветровито
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Цитат на деня
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI