Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Митата на Тръмп са по-голяма заплаха за икономиката на Южна Корея, отколкото вътрешният политически хаос
Рисковете за икономиката на Южна Корея, породени от политическите сътресения, могат да отшумят до половин година, но външният натиск, дължащ се на евентуални мита върху износа на страната за САЩ, е „обезпокоителен“, заяви ключов служител на Bank of Korea.
„Имахме два президентски импийчмънта преди и в двата случая политическите сътресения или несигурността отшумяха в рамките на три до шест месеца“, заяви пред CNBC Сухюн Лий, член на Съвета по парична политика в Банката на Корея.
Възможно е политическите сътресения да не се отразят толкова силно на икономиката на страната, но рисковете, породени от външни фактори, са по-обезпокоителни - каза Лий.
Потенциалните мита, предложени от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, „оказват голям натиск, или възприеман натиск, върху страните, ориентирани към износ, включително Южна Корея“, каза Лий.
Тарифите не само ще засегнат износа на Южна Корея, но и могат да доведат до повторна поява на инфлационни сили в икономиката на САЩ, което би могло да запази високите лихвени проценти в САЩ и силния курс на долара, а това от своя страна да се отрази на корейската валута.
Лий признава, че с потенциалното обезценяване на китайския юан тези фактори могат да отслабят още повече южнокорейския вон, което може да увеличи волатилността на финансовите пазари в страната.
За последно вонът се търгуваше на ниво 1 466,48 спрямо щатския долар, близо до 15-годишното дъно, което достигна през декември 2024 г.
Въпреки че БОК разполага с политически инструменти като „валутни резерви и координация с правителствени агенции като [Министерството на] финансите“, Лий подчерта, че „оценката на корейския вон се определя на пазара“ и БОК няма конкретно целево ниво за валутния курс.
Правителствените агенции ще се намесят само за да „намалят волатилността, ако е необходимо“, каза Ли.
Съвкупността от вътрешно и външно напрежение върху южнокорейската икономика накара Министерството на икономиката и финансите на страната да прогнозира ръст на брутния вътрешен продукт на страната през 2025 г. от 1,8% в сравнение с 2,1%, предвидени за 2024 г.
През ноември БОК намали прогнозата си за 2025 г. от 2,1% на 1,9%.
За да стимулира вътрешното търсене, Министерството на финансите ще разшири освобождаването от данъци на разходите през първата половина на 2025 г. и ще въведе стимули за компаниите, които увеличават заплатите, съобщи Ройтерс.
Но за БОК „нивото на инфлация и финансовата стабилност ще бъдат основните проблеми“, каза Лий, а „не толкова икономическият растеж сам по себе си, ако трите цели си противоречат“.
През ноември БОК неочаквано намали основния си лихвен процент с 25 базисни пункта до 3%. Този ход последва намалението с 25 базисни точки през октомври, като по този начин централната банка на страната за първи път от 2009 г. насам намалява лихвите на две последователни заседания.
Инфлацията в Южна Корея през ноември се повиши до 1,5% на годишна база. Тя бе по-ниска от очакваните 1,7% от икономистите в анкета на Ройтерс, но все пак се повиши спрямо увеличението от 1,3% през предходния месец.
„Имаме доста силна демонстрация на стабилна икономика през последните 20 години, така че съм предпазлив оптимист за икономическите условия“, каза Лий.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.