Moody's: Глобалният икономически растеж се забавя, но има и точки на устойчивост

Moody's: Глобалният икономически растеж се забавя, но има и точки на устойчивост

Moody's: Глобалният икономически растеж се забавя, но има и точки на устойчивост

Очаква се глобалната икономика да се забави, тъй като инфлацията остава по-нестабилна от прогнозираното, но може да има някои „точки на устойчивост“, прогнозира Moody’s Investors Service.

„Очакваме глобално забавяне на растежа и това ще окаже влияние върху Азия, особено върху възникващите пазари, чрез търговските условия и достъпа до финансиране в региона“, заяви пред Си Ен Би Си Мари Дирон, управляващ директор за глобалния държавен и поддържавен риск в Moody's Investors Service,

Дирон каза, че забавянето може да се дължи на три фактора: по-високите лихвени проценти, забавящият се растеж на Китай, както и напрежението във финансовата система.

Въпреки че централните банки успяха да насочат глобалната икономика и „създадоха дезинфлационна тенденция“ чрез повишаване на лихвените проценти, инфлационните рискове все още са пречка, коментира тя.

„Все още съществуват рискове, че инфлацията може да се окаже по-силна... отколкото се очаква в момента, и това би довело до по-високи рискове за по-дълъг и по-бавен растеж“, обясни управляващият директор.

Федералният резерв на САЩ започна постоянния си поток от повишения на лихвите през март 2022 г., когато инфлацията достигна най-високата си стойност от 40 години.

През последната година и половина централната банка на САЩ повиши основната лихва до диапазона от 5,25% до 5,5%.  Председателят на Фед Джеръм Пауъл миналия петък предупреди, че може да има допълнителни увеличения на лихвените проценти.

Вторият риск е напрежението във финансовата система, каза Дирон.

„Видяхме как банките усвояват този период на по-високи лихвени проценти, като имаше известно положително въздействие върху маржовете за някои, но в същото време имаше нужда от корекция в бизнеса, за да продължат да привличат депозити“, обясни тя.

„Възможно е да има точки на стрес, които в момента не са се появили напълно и може да се материализират по-късно тази година или през следващата“, добави Дирон.

И накрая, Китай е трети източник на уязвимост.

Moody's не очаква бърз обрат на условията във втората по големина икономика в света и вижда „относително бавен растеж в Китай с последици в целия регион“, каза Дирон.

Китай беше засегнат от множество разочароващи икономически данни, като последните доклади като цяло не оправдаха очакванията.

Въпреки че Moody's очаква предстоящо забавяне, може да има някои „точки на устойчивост“, каза Дирон.

Тя призна, че „виждаме забавяне от тази към следващата година“, но добави: „Виждаме сравнително силен растеж и благоприятни условия на пазари като Индия и Индонезия.“

По-конкретно Индонезия има потенциала да материализира „огромните природни ресурси“ на страната и да развие секторите надолу по веригата.

Държавата от Югоизточна Азия носи големи природни находища, включително калай, никел, кобалт и боксит – някои от които са важни суровини за производството на електрически превозни средства.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ