Мозъчен тръст: Великобритания е пред десетилетие на застой, ако правителството не увеличи нивото на публичните инвестиции

Мозъчен тръст: Великобритания е пред десетилетие на застой, ако правителството не увеличи нивото на публичните инвестиции

Великобритания е изправена пред „десетилетие на застой“ със слаб растеж и влошаващи се регионални неравенства, освен ако правителството не увеличи нивото на публичните инвестиции. Това заяви Националният институт за социални и икономически изследвания (NIESR), цитиран от Блумбърг.

Икономическият мозъчен тръст предупреди в сряда срещу намаляване на данъците преди изборите, като заяви, че е много по-важно за дългосрочните перспективи на страната да повиши производителността чрез повече инвестиции.

Констатациите придружиха прогнози, показващи допълнително забавяне на икономическия растеж през следващата година. Членовете на Консервативната партия на премиера Риши Сунак искат намаляване на данъците, за да привлекат обратно подкрепа преди изборите, които се очакват догодина, но икономистите предупреждават, че Обединеното кралство трябва да реши дългосрочните проблеми.

„Липсата на публични инвестиции е голяма част от причината за бавния растеж на Обединеното кралство“, каза Стивън Милард, заместник-директор по макроикономическото моделиране в мозъчния търст. „Това е, което те трябва да правят. Не искаме да виждаме раздаване на данъци преди избори.“

NIESR добави, че регионите на Англия ще изостанат още повече без преки инвестиции. „Регионалното неравенство, което е затвърдено от 70-те години на миналия век, вероятно ще продължи“, каза Джаджит Чада, директор на NIESR.

Отделен доклад на Конфедерацията за наемане и заетост и KPMG показа, че търсенето на персонал намалява с най-бавните темпове от четири месеца. Докладът също така показа продължаващ натиск за повишаване на заплащането, което е повод за загриженост за Английската централна банка, която се опитва да спре спираловидно повишаване на заплатите и цените.

„Пазарът на труда е изправен пред циклично предизвикателство“, каза Клеър Уорнс, партньор в KPMG UK. „Има хора, които искат да работят, и има прилична наличност от кандидати, но те често нямат правилните умения за предлаганите роли. Това означава, че все още се предлагат по-високи начални заплати“, добави тя.

Последните тримесечни прогнози на NIESR идват само седмици преди есенния фискален отчет от министъра на финансите Джереми Хънт. Изследователската група очаква растеж от само 0,6%, които да спадне до 0,5% през 2025 г.

Бавният растеж, според мозъчния тръст, се дължи отчасти на по-високите лихвени проценти, които Английската централна банка повиши от 0,1% до 5,25% от декември 2021 г. насам. NIESR очаква инфлацията да спадне до 5,1% на годишна база през октомври и да достигне до 3,9% в края на 2024 г. Целта от 2% вероятно ще бъде постигната през 2025 г. Официалните данни за инфлацията за октомври трябва да бъдат публикувани следващата седмица.

„Паричната политика свърши работата си – не очакваме повече увеличения на лихвите“, каза Милард. NIESR прогнозира лихвите да паднат до 3,5% до 2027 г., което е много по-рязък спад от това, което финансовите пазари оценяват.

NIESR каза, че основното предизвикателство пред правителството е да коригира инвестиционния дефицит на Обединеното кралство чрез повишаване на публичните инвестиции от 2% на 3% от брутния вътрешен продукт годишно.

Очаква се цените на жилищата да паднат с 6,5% от пика си до средата на 2025 г., въпреки че този спад ще бъде по-малко сериозен от предишните прогнози. Това ще тласне още 50 000 домакинства към отрицателен капитал, като общият им брой ще достигне 166 000 – около 1,5% от всички ипотечни кредитополучатели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ