МВФ понижи прогнозата си за растежа на българската икономика

МВФ понижи прогнозата си за растежа на българската икономика

Международният валутен фонд (МВФ) ревизира надолу прогнозата си за растежа на българската икономика през тази година от 3,2% на 2,8%, предаде SeeNews.

Базираната във Вашингтон институция също така отбеляза необходимостта от гъвкава фискална политика на фона на продължаващата несигурност от война в Украйна.

Очаква се средната инфлация в България да надхвърли 12% през 2022 г., се казва в доклада на МВФ.

Първоначалната инерция при възстановяването на икономиката след пандемията беше подкопана от последици от войната, като ситуацията в България е усложнена от високата енергийна зависимост на страната от Русия, коментират от МВФ.

Хвалейки похвали по-голямата ориентация към публичните разходи в законопроекта за ревизия на бюджета, МВФ посочи, че съставът на публичните разходи се нуждае от преглед през настоящата година. Инвестиционните проекти може да се наложи да се прилагат по-постепенно, за да не се подкопава капацитетът за усвояване предвид обема на разходите.

Според МВФ мярката за намаляване на ДДС е „регресивна и вече не е необходима".

Институцията също така акцентира върху необходимостта от ускоряване на структурните реформи в България, за да се подобри ефективността на съдебната система и антикорупционната система, както и да се повиши стандарта на живот и да се гарантира, че доходите се доближават до тези на другите страни в ЕС, тъй като страната очаква въвеждане на еврото от януари 2024 г.

Въпреки че финансовият сектор на България има слаба експозиция към Русия и Украйна, нарастващи цени на суровините, проблемите с веригата на доставки, последствията от прекратяването на мерките в подкрепа на бизнеса заради пандемията и нарастващите дисбаланси на жилищния пазар могат да повишат кредитния риск, така че властите трябва да следят качеството на активите.

България трябва да получи от ЕС 6,3 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства по Плана за възстановяване и устойчивост, както и 11,2 млрд. евро от Кохезионния фонд за периода 2021-2027 г.

Подадената днес оставка на воденото от коалиционното правителство, след миналата седмица мина вотът на недоверие срещу него, отново предизвиква предизвика политическа нестабилност в страната, включително и потенциална заплаха за законодателството, което трябва да бъде прието, за да се отключи усвояването на средства от ЕС, посочват от МВФ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ