Дерогацията за руския петрол пада през март догодина, реши икономическата комисия

Дерогацията за руския петрол пада през март догодина, реши икономическата комисия

Дерогацията за руския петрол пада през март догодина, реши икономическата комисия

С 11 гласа "за" и 4 "против" парламентарната икономическа комисия прие на първо четене Законопроекта за изменение на Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, с който се предлага вносът на руски петрол да отпадне в срок не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г. 

Законопроектът беше внесен от съпредседателя на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков и група народни представители на 16 ноември.

С цел формиране на парламентарно мнозинство между двете четения можем да променим тези дати, каза депутатът от ПГ на ПП-ДБ Владислав Панев, който представи законопроекта. 

Според Даниел Лорер от ПГ "Продължаваме Промяната-Демократична България",  дружеството вече е доказало, че може да работи поне с петдесет процента неруски петрол, освен това предлаганият петрол от Казахстан и Азербайджан има подобен състав и по тази причина депутатът допусна, че "Лукойл" "няма съществена нужда от технически модификации".

От ПГ ГЕРБ-СДС бяха категорични,  че вносителите на обсъждания проект на нормативен акт биха постъпили по-добре, ако подкрепят отхвърления законопроект на политическата формация с вносител Делян Добрев и да предложат единствено промяна в срока на дерогацията.

Румен Гечев от ПГ "БСП за България" пък заяви, че позицията на политическата формация винаги е била против предлаганите текстове, които са в противоречие с интересите на българските фирми и семейства. Според Гечев  ЕК е гласувала дерогация за Унгария и България, което не означава, че помага на Русия. Той допълни, че подобно решение би предизвикало хаос и увеличение на цените на петролните продукти.

Депутатът от "БСП за България" Петър Кънев пък  предложи да се назначи особен управител на бургаската рафинерия, каквато възможност законодателно е регламентирана, като целта е да има контрол върху това какво, къде и как се изнася и купува от "Лукойл".

В мотивите към законопроекта, цитирани от БТА се посочва, че за да не бъде нарушена сигурността на доставките и да се осигури необходимото време за технически настройки, но все пак да бъде осъществено преминаването на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас"  изцяло към неруски нефт, срокът следва да бъде скъсен от сега действащия "до 1 октомври 2024 г." на "не по-рано от 1 март 2024 г. и не по-късно от 15 март 2024 г.".

От 1 януари се предвижда спиране на квотите за износ към Украйна и други страни извън ЕС на нефтопродукти, преработени от руски петрол.

В анализа на приходите и разходите, свързани с прилагането на законопроекта, вносителите му посочват, че с получената дерогация се нарушава и конкурентоспособността в региона, тъй като страните съседни на България не преработват руски нефт и произвежданите горива са с по-висока себестойност. Но въпреки това не се очаква покачване на цените на горивата, тъй като "Лукойл" продава горивата на цени спрямо цените в региона около България, пише още в анализа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ