Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Общата инфлация в еврозоната остава без промяна през август, но основната се забавя
Инфлацията в еврозоната беше по-висока от очакваното от анализаторите за месец август, въпреки че остава непроменена спрямо предходния месец, усложнявайки решението на Европейската централна банка за лихвите, пише Си Ен Би Си.
Според предварителните данни на Европейската статистическа служба годишната инфлация в еврозоната е била на ниво от 5,3% през август. Това равнище е същото като през месец юли и над очакваните 5,1%, на които се залагаше в проучване на Dow Jones.
Цените на храните продължават да бъдат най-големият двигател на общата инфлация, но намаляват с 1 процентен пункт спрямо предходния месец. Цените на алкохола и тютюневите изделия са нараснали с 9,8% през август в сравнение с 10,8% през юли.
Втори по ръст са цените на услугите, които поскъпват на годишна база с 5,5% в сравнение с 5,6% през предходния месец.
В същото време съществен спад е отчетен при енергийните продукти. През август те поевтиняват с 3,3%, следвайки спад от 6,1% през юли.
Основната инфлация, която изключва променливите елементи като цените на храните и енергията, и е ключов показател за Европейската централна банка, спадна през същия период с 0,2 процентни пункта и се изравни с общата инфлация при ниво от 5,3%.
Членът на Европейската централна банка Робърт Холцман каза, че данните показват, че инфлацията все още е устойчива, предаде Ройтерс. По думите му последните данни изправят централната банка пред дилема.
Следващата среща на ЕЦБ за паричната политика е на 14 септември. От юли 2022 г. ЕЦБ вдигна лихвите с 4,25 процентни пункта. На последното й заседание председателят на ЕЦБ Кристин Лагард каза, че входящите данни ще насочат банката за това дали да увеличи лихвите отново, или евентуално да спре с повишенията.
Тогава Лагард също така подчерта, че няма планове за намаления на лихвите.
Въпреки скорошните спадове, устойчивостта на инфлацията повдига въпроси дали централната банка трябва да обмисли по-нататъшни повишения на лихвените проценти в опитите си да свали показателя до целевите 2%.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.