ОИСР: Глобалната икономическа перспектива е малко по-добра, но инфлационните предизвикателства остават

ОИСР: Глобалната икономическа перспектива е малко по-добра, но инфлационните предизвикателства остават

Глобалната икономическа перспектива е „малко по-добра“ тази година, но свързаните с инфлацията предизвикателства остават. Това заяви пред Си Ен Би Си генералният секретар на ОИСР Матиас Корман.

„Перспективите за света са малко по-добри в началото на 2023 г. от това, което смятахме, че ще бъде само преди два или три месеца. Наистина, цените на енергията и храните са значително по-ниски в сравнение с върховите им стойности“, отбеляза шефът на ОИСР преди срещата на финансовите лидери на Г-20 тази седмица в Бенгалуру, Индия

Цените на енергията паднаха значително, защото Европа успя „успешно“ да диверсифицира източниците си , каза Корман. Освен това „благоприятната зима“ помогна за намаляване на търсенето на енергия, което поддържаше цените на газа ниски, добави той.

През ноември ОИСР заяви, че „войната на Русия срещу Украйна е провокирала огромен шок в цените на енергията, невиждан от 70-те години на миналия век“.

„Прогнозира се глобалната икономика да расте доста под резултатите, очаквани преди войната – със скромните 3,1% тази година [2022], преди да се забави до 2,2% през 2023 г. и да се възстанови умерено до все още под номиналния темп от 2,7% през 2024 г.“, каза Корман през ноември.

Този доклад допълнително подчертава, че азиатските нововъзникващи пазарни икономики се очаква да представляват близо три четвърти от растежа на световния БВП през 2023 г., тъй като в Европа и САЩ ще има рязко забавяне.

Инфлационни рискове

Рисковете от инфлация продължават да съществуват и трябва да бъдат адресирани подобаващо, каза шефът на ОИСР.

„Инфлацията започва да се забавя, но все още не сме се справили с предизвикателството, което тя представлява. Има още работа за справяне с инфлацията и това е свързано с рискове“, отбеляза Корман. „И това са рискове, които ще трябва да продължат да се управляват добре през седмиците и месеците“, добави той.

Ръководителят на ОИСР подчерта, че Федералният резерв на САЩ е предприел „агресивни действия миналата година“ по отношение на повишаване на лихвените проценти, за да овладее растящия ценови натиск.

 „Това е, което очакваме централните банки по света да направят, да продължат да наблюдават данните и да продължат да коригират решенията си“, каза още той.

В началото на февруари централната банка на САЩ повиши своя референтен лихвен процент с четвърт процентен пункт и не даде индикации да се готви за прекратяване на цикъла на повишение на лихвите.

Миналия месец шефът на ОИСР подчерта, че повторното отваряне на Китай е „изключително положително“ в глобалната борба за справяне с растящата инфлация. В началото на декември Пекин внезапно се отказа от политиката си за нулев COVID.

„В средносрочен до дългосрочен план това е много положително развитие по отношение на ефективното функциониране на веригите за доставк, гарантирайки, че търсенето в Китай и всъщност търговията като цяло се възобновяват в по-положителен модел,“ Корман каза пред Си Ен Би Си на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ