ОИСР: Глобалните перспективи пред заетостта стават все по-несигурни

ОИСР: Глобалните перспективи пред заетостта стават все по-несигурни

ОИСР: Глобалните перспективи пред заетостта стават все по-несигурни

Две години след началото на пандемията икономическата активност се възстанови по-бързо от очакваното. Възстановяването на пазара на труда обаче все още е неравномерно по сектори. То е застрашено от икономическите последици от агресията на Русия срещу Украйна, която генерира най-бързо нарастващата хуманитарна криза в Европа след Втората световна война, изпращайки ударни вълни в цялата световна икономика. Такава е прогнозата за заетостта през 2022 г. на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), направена в последния ѝ доклад.

Изданието за тази година прави преглед на ключовите предизвикателства на пазара на труда и социалните предизвикателства за по-приобщаващо възстановяване след COVID‑19. То също така разглежда политиките за справяне с тях и бъдещите перспективи.

„Докато пазарите на труда остават напрегнати в повечето страни от ОИСР, по-ниският глобален растеж означава също, че нарастването на заетостта също ще се забави, докато големите скокове в цените на енергията и суровините генерират криза на разходите за живот“, подчерта генералният секретар на ОИСР Матиас Корман.

Докладът обръща особено внимание на групите, които изостават в това възстановяване - младите хора, работници с по-ниско образование и расови/етнически малцинства.

Коефициентът на безработица в ОИСР остана на 4,9% през юли 2022 г., с 0,4 пункта под нивото си преди пандемията, регистрирано през февруари 2020 г., и на най-ниското си ниво от началото на серията през 2001 г.

Броят на безработните в ОИСР продължи да намалява през юли и достигна 33 милиона - с 2,4 милиона по-малко, отколкото преди пандемията. „Нарастващите цени на храните и енергията се отразяват тежко, особено на домакинствата с ниски доходи. Въпреки широко разпространения недостиг на работна ръка, ръстът на реалните заплати не е в крак с настоящите високи темпове на инфлация. В този контекст правителствата трябва да обмислят добре насочени, проверени на доходите и временни мерки за подкрепа“, отбеляза Корман.

Прогнозата също така разглежда редица дългогодишни структурни проблеми, които имат ключово значение за приобщаването на пазара на труда, като например пазарната мощ на работодателите и последиците от нея за пазара на труда, ролята на фирмите в неравенството в заплащането и ефекта от политиките за работното време върху -битие и икономически резултати.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ