ОПЕК: Търсенето на петрол ще се увеличи с 2,25 млн. барела дневно през 2024 г.

ОПЕК: Търсенето на петрол ще се увеличи с 2,25 млн. барела дневно през 2024 г.

Търсенето на петрол през 2023 г. ще се увеличи с 2,25 млн. барела дневно през 2024 г. Това се казва в месечния доклад на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).

През август страните от ОПЕК са увеличили производството на петрол със 113 хил. барела на ден - до 27,45 млн. барела на ден.

В същото време Саудитска Арабия e намалила производството с 88 хил. барела дневно, Ангола - с 60 хил. барела дневно, а Иран, който е под санкциите на САЩ, го увеличи със 143 хил. барела дневно. Нигерия е увеличила производството си с почти 100 хил. барела дневно.

Прогнозата на ОПЕК за търсенето на петрол в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие(ОИСР) за търсенето на петрол през 2023 г. беше повишена до 46,1 млн. барела на година, което е със 120 хил. барела на година повече от 74 хил. барела на година в предишния доклад.

Търсенето извън ОПЕК ще се увеличи до 55,9 млн. барела дневно през 2023 г., което е с 2,3 млн. барела дневно повече на годишна база. ОПЕК оценява, че силният ръст както на промишлените, така и на транспортните горива се дължи на икономическото възстановяване на Китай, както и на повишеното търсене от страни в други региони .

Според данните от доклада на ОПЕК търсенето на петрол в страните от ОИСР ще нарасне с 260 000 барела дневно до 46,4 млн. барела дневно през 2024 г. Търсенето в САЩ се очаква да надхвърли нивото отпреди пандемията и да достигне 20,7 млн. барела дневно поради възстановяването на производството на реактивно гориво и нарастващото търсене на бензин и леки дестилати. В същото време потреблението в страните от ОИСР в Европа и Азиатско-тихоокеанския регион ще остане под нивото отпреди пандемията - 13,5 млн. барела дневно и 7,4 млн. барела дневно. Анализаторите на ОПЕК обясняват това със забавянето на икономическата активност в регионите и продължаващите логистични трудности, особено в Европа.


 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ