Компании с търговски кораби искат засилена военна защита в Червено море

Икономика

Операторите на товарни кораби, чиито маршрути минават през проливите Ормуз и Баб ел-Мандеб, както и през Суецкия канал, искат засилена военна защита в Червено море, пише в.The Financial Times. В същото време някои от тях вече промениха маршрутите на корабите, което доведе до увеличаване на обхвата им и ръст на цената на доставките за клиентите.

Така израелската логистична компания Zim заяви миналата седмица, че променя маршрута на някои от своите кораби. Сега те ще обикалят нос Добра надежда и покрай Западна Африка.

 Маркъс Бейкър, ръководител на морското дело в застрахователния брокер Marsh, каза, че някои застрахователи са увеличили ставките през последната седмица, в някои случаи с 300%.

Напоследък нападенията на йеменските хуси срещу търговски и военни кораби в Червено море зачестиха.  Централното командване на Пентагона съобщи за атаки срещу три търговски кораба. Ден преди това хусите атакуваха от въздуха британски търговски кораб, плаващ през пролива Баб ал Мандеб.

В края на ноември беше атакуван и американският разрушител USS ​​Mason, който пристигна в Аденския залив, за да спаси танкера Central Park с двама български моряци на борда, който беше отвлечен предишния ден.

.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Планове: Турция и България отварят нов митнически пункт на север от ГКПП „Капъкуле“
Белият дом ще получи комисионни от 10 млрд. долара за посредничеството по сделката с TikTok
Куба се вдига на бунт срещу спирането на тока и перманентната криза
На днешната дата, 15 март. Световен ден на потребителя
Meta прави поне 20% съкращения, за да компенсира инвестициите в изкуствен интелект
Най-надеждните начини за изграждане на увереност на работното място
Времето: Предимно слънчево, тихо и с приятни температури
Axe се бори срещу прекомерната употреба на аромати с нова спрей технология