От ООН призовават за постоянна система за преструктуриране на държавния дълг

От ООН призовават за постоянна система за преструктуриране на държавния дълг

Глобалната финансова архитектура се нуждае от постоянен механизъм за преструктуриране на държавния дълг, тъй като мерките, които се прилагат в момента, са недостатъчни както за кредиторите, така и за заемополучателите. Това заяви генералният секретар на Конференцията на ООН за търговия и развитие (UNCTAD) Ребека Грийнспан, цитирана от Ройтерс.

Поредица от неотдавнашни фалити - от Замбия до Етиопия, подхраниха дебат за това как да се гарантира, че страните в затруднено положение могат да постигнат бързо и гладко преструктуриране на дълга, което би им помогнало да се върнат към пътя на растеж и нарастващи инвестиции.

„Това, което се случи, е, че има ad hoc механизми, въведени, когато проблемът се появи, но няма постоянна институция или система, която да е там през цялото време и да се занимава с преструктурирането на дълга“, каза Грийнспан в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.

Темата за механизъм за преструктуриране на държавния дълг не е нова. Международният валутен фонд (МВФ) оглави подобна инициатива в началото на хилядолетието, но той не получи подкрепа, отбеляза Грийнспан.

„Може би можем да създадем нов импулс, за да приемем този въпрос сериозно“, добави тя.

Усилията за прекрояване на глобалната дългова инфраструктура не бяха посрещнати със спешност, отчасти защото пазарът на държавни облигации в нововъзникващите икономики напоследък беше устойчив.

И все пак две от всеки пет развиващи се икономики са в някакво ниво на дългово затруднение. Разходите за обслужване на дълга се очаква да достигнат 400 млрд. долара тази година, а над 3 млрд. души живеят в страни, които харчат повече за обслужване на дълга, отколкото за образование или здравеопазване.

Оценките за устойчивост на дълга не трябва да се съсредоточават само върху способността за плащане, но и върху капацитета за растеж, каза Грийнспан.

Постигнат е известен напредък, особено през 2014 г. с добавянето на клаузи за колективни действия (CAC), което прави много по-трудно за инвеститори да настояват за по-големи печалби и да отлагат преразглеждането на дълга. Това рязко съкрати времето, през което една страна остава в неизпълнение.

„Важно е да поддържаме колективните клаузи и да видим как са работили и как можем да ги подобрим“, коментира Грийнспан.

„Ще бъде важно за страните, които са преминали през процеса, да установят диалог с всички страни, които може да са изправени пред преструктуриране на дълга“, добави тя, като подчерта, че въвеждането на повече правила би увеличило цялостната прозрачност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ