Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пазарите вече са засегнати от рисковете от митата на Тръмп
От Китай до Европа, от Канада до Мексико, световните пазари вече се разтърсват от обещанието на Доналд Тръмп да вдигне митата, когато той стане президент на САЩ след по-малко от две седмици, предаде Ройтерс.
Тръмп обеща мита от цели 10% върху глобалния внос и 60% върху китайските стоки, плюс 25% допълнителна такса върху вноса на канадски и мексикански продукти, мита, които според търговските експерти биха променили търговските потоци, повишили разходите и предизвикали ответни мерки. Мащабът и обхватът остава да се видят, но пътят напред е неравен. Ето поглед към някои пазари, които са на фокус в момента:
Китай
„Китай вероятно ще бъде основната цел на търговските войни 2.0 на Тръмп“, казват от Goldman Sachs. Инвеститорите вече напредват, принуждавайки фондовите борси и централната банка на страната да защитават падащия юан и акциите.
Строго контролираната валута на Китай е най-слабата от 16 месеца, като доларът се търгува решително над символичните 7,3 юана, които властите защитаваха.
Barclays предвижда юана да достигне 7,5 за долар до края на 2025 г. и да се понижи до 8,4 при сценарий, при който САЩ налагат 60% мита.
Дори и без тарифи, валутата е засегната от слабата икономика, която натиска доходността на китайските държавни облигации – разширявайки разликата с повишената доходност на държавните облигации на САЩ.
Анализаторите очакват Китай да позволи на юана да отслабне допълнително, за да помогне на износителите да се справят с въздействието на митата, но постепенно.
Внезапно потъване би извело на преден план дебнещите страхове от изтичане на капитали и би разклатило доверието, което вече беше натъртено, след като акциите току-що отбелязаха най-големия си седмичен спад от две години. Инвеститорите в други големи азиатски износители като Виетнам и Малайзия също са нервни.
"Токсична смес" за еврото
Еврото падна с над 5% след изборите в САЩ, най-много сред основните валути, до двегодишно дъно около 1,03 долара. JPMorgan и Rabobank смятат, че единната валута може да падне до ключовата граница от $1 тази година, тъй като несигурността на митата тежи.
САЩ са най-важният търговски партньор на Европейския съюз с 1,7 трилиона долара двупосочна търговия със стоки и услуги. Пазарите очакват 100 базисни пункта намаления на лихвените проценти на Европейската централна банка тази година, за да подпомогне слабата икономика. Но търговците, спекулирайки, че митата могат да повишат инфлацията в САЩ, очакват само 40 базисни пункта намаления на лихвите от Фед, повишавайки привлекателността на долара спрямо еврото. Отслабващата китайска икономика също вреди на Европа.
Митата, които удрят едновременно Китай и ЕС, могат да бъдат „много токсична смес за еврото“, каза валутният стратег на ING Франческо Пезоле.
Проблемите на автомобилния бранш
В Европа автомобилните акции също са особено чувствителни към заглавията за митата. В понеделник "кошницата" с имена на автомобилни компании за кратко се изстреля изстреля с почти 5% след информация на в. Washington Post, че сътрудниците на Тръмп проучват вносните мита само за критичен внос, но след това падна, тъй като Тръмп отрече написаното в статията.
Колебанията подчертават чувствителността на инвеститорите към вече депресиран сектор, чиито акции загубиха една четвърт от стойността си след пика през април 2024 г. и относителните им оценки се сринаха. Ръководителят на европейската капиталова стратегия на Barclays Емануел Кау каза, че автомобилите са сред изложените на търговия потребителски сектори, които той наблюдава. Други включват основни стоки, луксозни стоки и индустриални продукти. Кошницата на Barclays от най-изложените на мита европейски акции се понижи с около 20%-25% спрямо основния пазар през последните шест месеца. Икономическата слабост на еврозоната също може да удължи слабото представяне на европейските акции. STOXX 600 се повиши с 6% през 2024 г., докато индексът S&P 500 скочи с 23%.
Заплаха за канадския долар
Канадският долар е близо до най-слабото си ниво от повече от четири години, след като падна рязко, след като през ноември Тръмп заплаши с мита от 25% за Канада и Мексико, докато не наложат мерки срещу наркотиците и мигрантите. Има потенциал да падне още. Анализаторите на Goldman смятат, че пазарите може да определят само около 5% шанс за подобна тарифа и макар да смятат, че това е малко вероятно да се осъществи, продължителните търговски преговори могат да запазят рисковете.
Една пълноценна търговска война, налагаща допълнителни намаления на канадските лихви, може да тласне лунито до марката 1,50 спрямо щатския долар, каза Пезоле от ING. Това би означавало допълнително отслабване от почти 5% от почти 1,44 сега. Оставката на канадския премиер Джъстин Трюдо допълнително усложнява перспективата.
Волатилно мексиканско песо
Мексиканското песо вече падна с 16% спрямо долара през 2024 г., когато Тръмп беше избран, така че много новини - както добри за долара, така и лоши за песото - бяха оценени.
Представянето на песото през 2024 г., спад от 18,6%, беше най-слабото му годишно представяне от 2008 г. насам. Освен заплахата от мита от САЩ - местоназначението на 80% от износа на Мексико - противоречива съдебна реформа също засегна валутата.
Новините за митата от понеделник, по-късно отречени от Тръмп, повишиха песото с цели 2%, преди да намали печалбите, подчертавайки, че нестабилността може да продължи, тъй като търговията по южната граница на САЩ остава цел за новоизбрания президент.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.