Пеканов: Всички незасегнати от предоговаряне проекти по Плана за възстановяване ще бъдат реализирани

Пеканов: Всички незасегнати от предоговаряне проекти по Плана за възстановяване ще бъдат реализирани

Всички други инвестиционни проекти и реформи, които България няма да предоговаря по Националния план за възстановяване и устойчивост, продължават да се движат и трябва да се реализират. Това заяви вицепремиерът по управлението на европейските средства Атанас Пеканов при откриването на конференцията "Парите по Плана за възстановяване и европейските структурни фондове" на в. "24 часа", предава БТА. 

Пеканов припомни, че в рамките на решението на парламента, което бе взето преди седмици, България ще търси разговори по главата "Енергетика" с Европейската комисия.

"Нека да успокоя всички - инвестиционни проекти, които не са засегнати по някакъв начин по темата декарбонизация и решението на парламента, продължават и ще бъдат реализирани", заяви Пеканов. 

Планът за възстановяване и устойчивост е нов механизъм и това се вижда при всички страни членки, посочи служебният вицепремиер. По думите му, България е успяла да навакса забавянето и е една от 11-те държави, които са получили първото плащане по Плана за възстановяване, докато останалите 16 държави не са поискали първо плащане или не са го получили към момента. Само няколко държави са поискали второ плащане, а само три са го получили до момента, добави той. 

В оставащите дни парламентът трябва да разгледа с основен фокус законите, които са по темата за върховенството на закона, защото те са част от Плана за възстановяване и устойчивост, подчерта Пеканов. "Основен е законопроектът за въвеждане на механизъм за търсене на отговорност и отчетност на главния прокурор", поясни той.

По думите на Пеканов, страната ни разполага с изключително голям ресурс по отношение на европейското финансиране. "През следващите години се очаква в икономиката на страната да се влеят около 48 млрд. лева. До момента по европейските програми и по НПВУ бяха обявени процедури за 3,6 млрд. лева, от които 2,8 млрд. лева по Планът за възстановяване и устойчивост и 800 млн. лева по оперативните програми. През новата година от структурните фондове планираните средства към момента са над 5 млрд. лева, като се очаква още няколко от оперативните програми да представят процедурите си за тази година, затова тази сума ще нарасне. Само по Планът за възстановяване и устойчивост в следващите 3-4 месеца ще започнат четири процедури на стойност 710 млн. лева", обяви вицепремиерът.  

По темата говори и министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, според когото до няколко месеца държавата ще помогне на бизнеса с 1,2 млрд. лева.

Той припомни, че на 2 август миналата година, когато служебното правителство поело изпълнителната власт, по Плана за възстановяване имало една отворена процедура, но никой не знаел, че планът е отворен и работи. "Имаше интерес само от четири фирми с инвестиционни предложения. Ние подходихме иновативно, обиколихме цялата страна и успяхме да се срещнем с представители на местната власт и бизнес. Посланието беше - пари има, те не са само за обичайните заподозрени, възползвайте се и кандидатствайте с проекти. В резултат кандидатстваха 2500 фирми. По процедурата публично бяха определени 953 фирми, които ще получат финансиране, като активирахме всяка една област в страната. През февруари ще обявим кои фирми ще получат финансиране и по процедурата "Киберсигурност и внедряване на ИКТ решения", отчете свършеното Пулев.

По структурните фондове работим активно с ЕК, каза министърът на иновациите и растежа. "През август нямаше нито една открита програма, но за няколко месеца от ЕК вече одобрени има две структурни програми. Парите вече са осигурени, сега отваряме ударно процедури по двете програми и до 3-4 месеца ще "налеем" 1,2 млрд. лева в икономиката. Сред процедурите е и тази, свързана със субсидиране на изграждане на фотовалтаични панели и батерии. Имаме над 120 въпроса по тази процедура, което показва силен интерес на бизнеса и хората. Кандидатстването ще в "прозорец" от три месеца, а проектите ще се изпълняват за 18 месеца", посочи Пулев.

Видяхме, че определени области, например Ямбол и Разград, икономически се крепят на едно – две големи предприятия, сподели още той. Затова, по думите му, от тези 1,2 млрд. лева помощ, 700 млн. лева ще има за фирми с до 400 служители. Другите 500 млн. лева ще са за фирми със служители до 3000 души. "Така ще стигнем до близо 99,9 на сто от бизнеса в страната", каза Пулев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ