Плюсовете от въвеждането на електронните ваучери за храна

Плюсовете от въвеждането на електронните ваучери за храна

Плюсовете от въвеждането на електронните ваучери за храна

От 1 януари 2024 работодателите вече ще могат да предоставят ваучери за храна в електронна форма на своите служители. Ваучерите ще може да са под формата на карта (като дебитна/кредитна карта) или в изцяло виртуална форма, например като мобилно приложение за разплащане. Това решение беше взето от българския парламент по-рано тази година през юли, чрез промени в Закона за корпоративното подоходно облагане и е добър момент да проследим какво ще означава тази промяна за потребителите.

Ваучерите за храна са много удобен инструмент за намаляване на разходите за труд на работодателите и стимулиране на потреблението в страната. И двете имат положителен ефект върху икономическата активност.

Съкращаването на разходите за труд се осъществява посредством липсата на данъчно облагане – парите, които служителите получават от своите работодатели под формата на ваучери не се облагат с данъци и осигуровки. Спестяванията, реализирани от работодателите, стимулират покупателната способност и наемане на повече служители. От друга страна, фактът, че всеки издаден ваучер може да се използва само за покупка на храна и то в рамките на определен срок (до изтичане на неговата валидност) стимулира потреблението в страната. Посредством по-големи приходи от ДДС, повишеното потребление компенсира загубите за държавната хазна, породени от преференциалното данъчно третиране на ваучерите. Редица изследвания също така сочат, че ваучерите помагат за изсветляване на доходите, което също увеличава данъчните приходи.

Какви са плюсовете от дигитализацията на ваучерите?

Дигитализацията е много важна и дългоочаквана стъпка в развитието на държавната политика в тази сфера, защото България е последната държава в Европейския съюз където ваучерите за храна не се издават и на електронен носител. От потребителска гледна точка (т.е. тези, които ги използват), дигитализацията позволява много по-гъвкава употреба, защото ваучерите ще може вече да се използват частично. В момента, ако искаш да платиш с хартиен ваучер в магазина, трябва да изразходиш цялата сума, посочена на него, примерно 10 лева, защото в търговските обекти не се връща ресто по ваучери. Съответно, ако искаш да използваш ваучер със стойност 10 лева, сметката ти не може да е под 10 лева трябва или да отговоря точно на стойността на ваучера, или да я надвишава, като доплатиш с пари в брой. С дигитализацията на ваучерите това неудобство се елиминира – вече няма значение каква е сумата, винаги може да я платиш толкова, колкото е, както при всяко плащане с карта.

Друг плюс на електронните ваучери е, че вече ще могат да се използват за плащания на ПОС терминали. Досега това беше невъзможно и представляваше значителна бариера пред по-широката им употреба. В България все повече и повече потребители избират да се разплащат електронно при трансакции. Сатистиката сочи, че през последните години около 66% от общия брой трансакции са били осъществени чрез ПОС терминал. Същевременно, българите продължават да теглят по-голямата част от парите си на банкомат – 74% от общия обем. Това показва, че електронните разплащания са предпочитани, когато става дума за дребни суми. Поради ограничената си стойност, ваучерите за храна имат приложение най-вече при трансакции с дребни суми, съответно ако не могат да се използват електронно, това е значително неудобство за потребителите. Това неудобство ще бъде елиминирано през 2024 г.

Предимства има не само за потребителите. Новата система значително улеснява самите търговски обекти, а и намалява административното бреме за работодателите, които предоставят ваучери на служителите си. На тях вече няма да им се налага да раздават в брой ваучерите за храна на всеки служител, както е в момента. Веднъж щом са предоставили съответната пластика (карта за разплащане) или виртуално приложение на служителите си, след това е необходимо просто ежемесечно да я зареждат със съответната сума ваучери. От страна на търговците пък се спестяват куп административни главоболия за броене, съхранение, транспортиране и осребряване на ваучерите. Последното вече ще се случва мигновенно по банков път, докато при хартиените ваучери получаването на съответните финансови средства се случва чак след като бъдат изпратени до оператора, който ги е издал.

Потенциалните сфери за разширяване на приложението на ваучерната система

Системата с ваучерите има как да бъде подобрена и още. По своето естество, ваучерите могат да са много ефективен инструмент на икономическата политика, в посока насърчаването на определен тип поведение у гражданите. Това произтича от ограниченото им приложение като инструмент за реализиране на потребление. Ваучерите за храна могат да се използват само за храна, но не и за алкохол, цигари и нехранителни стоки. Това насърчава определен тип потребление у тези, които искат да се възползват от данъчното облекчение. Много лесно можем да си представим и как ваучерите биха могли да се използват и в други сфери, например здравната политика. От ЕКИП по-рано тази година публикувахме доклад озаглавен „Цени в здравеопазването: проблеми и решения“, в който разглеждаме въвеждането на ваучери за здравни услуги и лекарства като потенциална реформа за подобряване на икономическата ефективност на финансирането на здравеопазването в България.

Опциите в това отношение са много. Може да се въведат ваучери за здравни услуги и/или лекарства, които да подкрепят определена уязвима група от населението – пенсионери, хора с увреждания и др. Предимство на ваучерите пред предоставянето на пари в брой е, че могат да бъдат използвани само целево, за закупуване на съответните лекарства или здравни услуги, съответно потенциалът за злоупотреби е минимизиран и ефективността на финансирането на здравеопазването се подобрява.

Друга сфера, в която системата с електронни ваучери може да бъде разширена е културната. Културните дейности в страната страдат от хронична липса на финансиране, породена от тежката им зависимост от публично финансиране, което в по-голямата си част отива за сектори, за които се приема, че имат по-голямо национално значение.

Този проблем би могъл да се адресира чрез въвеждането на ваучери за културни услуги като театър и подобни. Голям плюс на ваучерите е, че са инструмент, който имитирайки естествената динамика на свободния пазар, все пак спомага за целевото финансиране на определени сектори и постигането на конкретни цели на държавната стопанска политика. Въвеждането на ваучери за здравни и културни услуги би помогнало за решаването на проблемите с липсата на достатъчно финансиране в тези сфери, докато същевременно позволява на гражданите свободно да упражняват правото си на потребителски избор, което стимулира естествената пазарна конкуренция и следователно подобрява качеството на услугите в тези сектори. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ