Под заплахата от мита Великобритания отчeтe търговски дефицит със САЩ

Под заплахата от мита Великобритания отчeтe търговски дефицит със САЩ

Великобритания навлезе в рядък дефицит в търговията си със стоки със Съединените щати в края на миналата година, според данни, с които Лондон ще се надява да подкрепи аргумента си срещу налагането на нови мита от президента Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.

Службата за национална статистика(ОNS) съобщи, че търговският баланс на Великобритания със САЩ показва дефицит от 164 милиона паунда (205 милиона долара) през четвъртото тримесечие на миналата година, в сравнение с излишък от 713 милиона паунда през третото тримесечие.

Откакто се завърна на поста миналия месец, Тръмп въведе множество мита и отправи заплахи за налагане на повече налози, насочени към страни, които повече изнасят за САЩ, отколкото внасят. Великобритания и Съединените щати търгуват стоки и услуги на стойност стотици милиарди долари годишно, но Лондон се надява, че неяснотите в данните ще помогнат за изключване от тарифните планове на Тръмп.

По-рано този месец Тръмп каза, че смята, че може да се "разработи" нещо с Великобритания във връзка с митата, но по-късно се оплака, че Съединените щати имат "огромен" търговски дефицит с историческия си съюзник. Всъщност и двете страни отчитат общи търговски излишъци една с друга - включително стоки и услуги - поради разлики в измерванията. Британският премиер Киър Стармър се надява, че това ще бъде в негова полза.

Машините и транспортното оборудване представляват най-голямата част от вноса и износа на стоки между Великобритания и Съединените щати, според ONS, докато САЩ са основен източник на горива за Великобритания.

Данните от днес подчертаха прехода на Великобритания към търговията с услуги. Износът на стоки отново се представи зле през четвъртото тримесечие - особено към бившите партньори в Европейския съюз.

След коригиране на инфлацията, Великобритания е изнесла само 13,6 милиарда паунда стоки за ЕС през декември. Като изключим пандемията, това беше най-слабото представяне от ноември 1997 г..

За разлика от това вносът на британски стоки от ЕС е до голяма степен стабилен след Brexit.

Това означава, че големият дефицит на Великобритания в търговията със стоки с ЕС - ябълката на раздора сред привържениците на Брекзит - се е увеличил, след като Великобритания напусна блока, достигайки коригиран спрямо инфлацията рекорд от 32,9 милиарда паунда през четвъртото тримесечие.

Цялостната търговия през четвъртото тримесечие беше нетно съпротивление за икономиката на Великобритания, но други фактори, включително по-високи държавни разходи и увеличаване на запасите, помогнаха неочаквано да постигне растеж от 0,1%. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха спад от 0,1%.

„Търговският дефицит вероятно ще остане голям през 2025 г., тъй като нарастващите цени на енергията на едро повишават разходите за внос, а тарифните заплахи на президента Тръмп подкопават световната търговия“, каза Елиът Джордан-Доак, старши британски икономист в консултантската компания Pantheon Macroeconomics.

Главният икономист на Bank of England Хю Пил каза в интервю за Ройтерс,  че по-високите тарифи за внос в САЩ няма да доведат автоматично до по-висока инфлация, но биха могли да имат „доста съществен ефект“ в дългосрочен план.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ