Politico: Eтикетите "не е за ЕС" предизвикват отвращение сред британските купувачи

Politico: Eтикетите не е за ЕС предизвикват отвращение сред британските купувачи

Politico: Eтикетите "не е за ЕС" предизвикват отвращение сред британските купувачи

Новите правила, изискващи храните да носят етикети "не е за ЕС", вече предизвикват объркване, а в някои случаи и отвращение у британските купувачи. Експертите предупреждават, че новата политика рискува да остави британците в неведение и погрешно да внуши, че продуктите са произведени по по-ниски стандарти, пише Politico.

Новите правила за етикетите 

От октомври миналата година всички месни и някои млечни продукти, които се пренасят от Великобритания и се продават в Северна Ирландия, трябва да носят тези етикети. Този ход, въведен като част от рамката "Уиндзор" между Обединеното кралство и ЕС, има за цел да гарантира, че стоките не се пренасят в Република Ирландия, която е член на ЕС.

От октомври 2024 г. всички месни и млечни продукти, продавани в Обединеното кралство, също ще трябва да носят етикетите, за да се гарантира, че храните, продавани във Великобритания, могат да се продават и в Северна Ирландия. От юли 2025 г. изискването ще се прилага за повече продукти.

Въпреки че изискванията за цяла Великобритания ще бъдат въведени едва в края на тази година, някои супермаркети в Англия изглежда вече използват системата за етикетиране в подготовка за въвеждането ѝ. Това обърква купувачите, някои от които се обърнаха към X, преди това Twitter, за да споделят недоумението си.  

"Специално" мляко за Brexit

Един от купувачите, който обмисля да си купи мляко, пише: "На млякото ми сега пише "не е за ЕС" - можете ли да потвърдите, че това е само заради бюрокрацията във Великобритания и че то все още отговаря на стандартите за безопасност на ЕС? Не бих искал да мисля, че това е "специално" мляко за Брекзит, което не е безопасно за европейците."

Друг публикува снимка на опаковка с шунка, като се оплаква: "Предполагаме, че не отговаря на стандартите на ЕС за безопасност на храните. Достатъчно добра за малките англичани, които се препитават с второ качество."

Публикувайки снимка на тенджера с парфе от пилешки дробчета, разтревожен купувач от Tesco пита: "Означава ли това, че е произведено по по-нисък стандарт?" Друг пък се оплаква: "Отдръпвам се всеки път, когато видя храна в супермаркета с етикет: не е за ЕС."

Купувачите обаче могат да бъдат спокойни, че етикетите не означават понижаване на стандартите. С изключение на някои отклонения по отношение на пестицидите, британските стандарти за храните досега остават до голяма степен непроменени след Брекзит.

Износителите обаче са в бурно недоволство от схемата, тъй като етикетите им пречат да търгуват с продукти, които иначе биха могли да се продават в ЕС.

"В един свят на храни, където етикетирането оставя много какво да се желае и е обект на много политика, за правителството да въведе "не е за ЕС" е откровено глупаво", каза Тим Ланг, почетен професор по хранителна политика в Лондонския градски университет.

Объркващи сигнали 

Това изпраща объркващи сигнали и повдига разбираемия въпрос - не е ли достатъчно добър? Защо не за ЕС? Ако не за ЕС, за кого? Някой друг? По-ниски или по-високи стандарти? Объркването на хората е напълно разбираемо.

Кристофър Елиът, професор в Института за глобална продоволствена сигурност към Кралския университет в Белфаст, добавя: "Много потребители смятат, че етикетите на храните са достатъчно объркващи и без още един допълнителен слой бюрокрация.

"Както мнозина предупреждаваха и правителството отричаше, прилагането на толкова много аспекти на Брекзит доведе до допълнителни регулаторни тежести и разходи за индустрията и в крайна сметка до увеличаване на разходите и намаляване на избора за потребителите. Изпълнението на рамката Уиндзор е още един пример, в който всички са губещи", добавя той.

Андреа Мартинес-Инчаусти, помощник-директор по храните в Британския консорциум за търговия на дребно, който представлява всички големи британски супермаркети, звучи по-оптимистично. "Изискването за етикетиране с надпис "Не за ЕС" е законово изискване в Северна Ирландия, но това ще важи и за останалата част от Обединеното кралство от тази есен, ако предложенията на правителството бъдат изпълнени", каза тя. "Сигурни сме, че правителството обмисля как най-добре да съобщи на потребителите какво означава етикетът и защо се изисква."

Говорител на правителството заяви пред  Politico: "Етикетът "Не за ЕС" има за цел да подпомогне търговците на дребно и супермаркетите да придвижват хранителните продукти и напитките между Великобритания и Северна Ирландия възможно най-гладко.

"Това означава, че на доставчиците няма да се налага да създават различни производствени линии, за да могат да продават стоки както във Великобритания, така и в Северна Ирландия, което гарантира, че продуктите ще останат по рафтовете и потребителският избор ще се запази.", обясни той.


 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ