Предприятията под чуждестранен контрол дават близо 1/4 от добавената стойност в ЕС

Предприятията под чуждестранен контрол дават близо 1/4 от добавената стойност в ЕС

Как изглежда структурата на бизнеса в ЕС и каква добавена стойност реализира всеки от компонентите ѝ? Относително ясна представа дават нови данни на Евростат по тази тема, базирани обаче на статистиката за 2021 г.

Според тях, 1,1 % от предприятията на производителите на пазара на Европейския съюз (ЕС) са били под чуждестранен контрол. Повече от половината (59,4 %) са били контролирани от предприятия от други държави от общността, а 40,6 % са били регистрирани извън ЕС, показват данни на Евростат, оповестени днес.

Въпреки пренебрежимо малкия си дял предприятията под чуждестранен контрол са допринесли значително за икономиката на ЕС, като са съставлявали 22,5% от добавената стойност на пазара в ЕС. Добавената стойност на предприятията под чуждестранен контрол е била най-висока в Ирландия (71,9%), Люксембург (55,5%) и Словакия (49,4%). Обратно, най-нисък дял на добавената стойност се наблюдава във Франция (14,7%), Кипър (15,6%) и Германия (16,7%), посочват от Евростат. 

Що се отнася до броя на предприятията, делът на тези с чуждестранен контрол е бил най-висок в Люксембург (29,2%), следван от Естония (10,3%) и Полша (6,8%). В другия край на диапазона Белгия (0,1%), Италия (0,3%) и Франция (0,4%) отбелязват най-нисък дял на чуждестранните предприятия в икономиката на пазарните производители.

По отношение на наетите и самостоятелно заетите лица предприятията с чуждестранен контрол представляват 15,0% от работните места в ЕС. Най-голям дял от тях е регистриран в Люксембург (43,8%), Полша (32,1%) и Ирландия (28,2%). За разлика от тях предприятията с чуждестранен контрол представляват по-малко от 10% от работните места в Гърция (7,5%), Кипър (7,8%) и Италия (9,5%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ