Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Призивите в Европа за регулации на ИИ и за защита на работните места растат след пристигането на ChatGPT
Проучване на IE University показва, че от извадка от 3000 европейци, 68% искат техните правителства да въведат правила за защита на работните места от напредъка на изкуствения интелект(ИИ). Този брой е с 18% повече от броя на хората, които са отговорили по същия начин на подобно изследване, публикувано от IE University през 2022 г., съобщи CNBC.
Миналата година 58% от хората отговориха на проучването на IE University, като казаха, че смятат, че ИИ трябва да бъде регулирани.
Мнозинството от европейците искат правителствени ограничения върху изкуствения интелект, за да смекчат въздействието на технологията върху сигурността на работните места, според голямо ново проучване от испанския университет IE.
„Най-честият страх е възможността за загуба на работа“, казва Ихлак Сидху, декан на IE School of SciTech към IE University.
Проучването е изготвено от Центъра за управление на промяната на университета IE, институция за приложни изследвания, която се стреми да подобри разбирането, предвиждането и управлението на иновациите.
Отличавайки се от останалата част на Европа, Естония е единствената страна, в която това мнение е намаляло - с 23% - спрямо миналата година. В Естония само 35% от населението иска тяхното правителство да наложи ограничения върху ИИ.
Като цяло обаче мнозинството от хората в Европа са благосклонни към правителствата, които регулират ИИ, за да спрат риска от загуба на работа.
„Обществените настроения се увеличават към приемане на регулация за AI, особено поради скорошното внедряване на генеративни AI продукти като ChatGPT и други“, каза Ихлак Сидху.
Това се случва, когато правителствата по света работят върху регулиране на алгоритмите за изкуствен интелект.
В Европейския съюз част от законодателството, известно като Закона за ИИ, ще въведе основан на риска подход за управление на ИИ, прилагайки различни нива на риск за различни приложения на технологията.
Междувременно министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак планира да проведе среща на върха по безопасността на изкуствения интелект в Блечли Парк, домът на разбивачите на кодове, помогнали за края на Втората световна война, на 1 ноември и 2 ноември.
Риши Сунак, който е изправен пред множество политически предизвикателства у дома, представи Великобритания като „географски дом“ за регулиране на безопасността на ИИ, рекламирайки наследството на страната в науката и технологиите.
Притеснително е, че повечето европейци казват, че не биха се чувствали уверени да разграничат съдържание, генерирано от AI, и съдържание, което е истинско, според IE University, като само 27% от европейците вярват, че биха могли да забележат фалшиво съдържание, генерирано от ИИ.
По-възрастните граждани в Европа изразиха по-висока степен на съмнение относно способността си да определят генерираното от изкуствен интелект и автентично съдържание, като 52% твърдят, че не биха се чувствали уверени, ако го направят.
Учените и регулаторите са обезпокоени от рисковете около изкуствения интелект да създаде синтетично произведени материали, които биха могли да застрашат изборите, добавя CNBC.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.