Анализатори прогнозират „студен душ“ за генеративния ИИ през 2024 г.

Анализатори прогнозират „студен душ“ за генеративния ИИ през 2024 г.

Анализатори прогнозират „студен душ“ за генеративния ИИ през 2024 г.

Оживлението в сферата на генеративен изкуствен интелект ще се изправи пред препятствия следващата година, прогнозира анализаторската фирма CCS Insight, цитирана от Си Ен Би Си.

В своя годишен обзор на най-добрите прогнози за бъдещето на технологичната индустрия през 2024 г. и след това, CCS Insight направи няколко прогнози за бъдещето на ИИ технологиите.

Основната прогноза на CCS Insight за 2024 г. е, че генеративният ИИ „ще получи студен душ през 2024 г.“, тъй като реалността на увеличените разходи, риск и сложност „замества шума“ около технологията.

„Изводът е, че в момента всички говорят за генеративен ИИ - Google, Amazon, Qualcomm, Meta“, каза пред медията Бен Ууд, главен анализатор в CCS Insight.

„Ние сме големи защитници на ИИ и смятаме, че той ще има огромно въздействие върху икономиката. Смятаме, че ще има голямо въздействие върху обществото като цяло и че е страхотен за производителността“, добави Ууд.

„Но шумът около генеративния ИИ през 2023 г. беше толкова огромен, че смятаме, че е преувеличен и има много пречки, които трябва да преодолеем, за да бъде той пуснат на пазара“, обясни той.

Генеративните ИИ модели като ChatGPT на OpenAI, Google Bard, Claude на Anthropic и Synthesia разчитат на огромни количества изчислителна мощност, за да управляват сложните математически модели, които им позволяват да разработят отговори на потребителски запитвания.

Компаниите трябва да придобият мощни чипове, за да изпълняват ИИ приложения. В случай на генеративен ИИ, често големите компании и малките разработчици се обръщат към усъвършенствани графични процесори, проектирани от американския полупроводников гигант Nvidia.

Сега все повече и повече компании, включително Amazon, Google, Alibaba, Meta, а според информация в медиите и OpenAI, проектират свои собствени специфични ИИ чипове, за да изпълняват тези програми с изкуствен интелект.

„Само разходите за внедряване и поддържане на генеративен ИИ са огромни“, каза Ууд пред медията.

„Това е приемливо за тези огромни компании, но за много организации и разработчици това просто ще стане твърде скъпо“, добави той.

Анализаторите на CCS Insight също прогнозират, че регулацията на изкуствения интелект в Европейския съюз също ще донесе нови пречки.

ЕС  е напът да стане първият регион, въвел специфична регулация за ИИ, но те вероятно ще бъде преразгледани и преначертани „многократно“ поради скоростта на напредъка на изкуствения интелект, казаха те.

„Законодателството няма да бъде финализирано до края на 2024 г., което ще позволи на индустрията да предприеме първите стъпки за саморегулиране“, прогнозира Ууд.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ