Прогноза: Европа е изложена на риск от прекомерно ограничаване на ИИ и изоставане от САЩ и Китай

Прогноза: Европа е изложена на риск от прекомерно ограничаване на ИИ и изоставане от САЩ и Китай

"Европа рискува да изостане от САЩ и Китай в областта на изкуствения интелект, тъй като се фокусира върху регулирането на тази технология. "Амбицията ни изглежда се ограничава до това да бъдем добри регулатори". Това прогнозира принцът на Нидерлания Константин пред CNBC  в рамките на конференцията Money 20/20 за финтех в Амстердам по-рано този месец.

Принц Константин е третият и най-малък син на бившата нидерландска кралица Беатрикс и по-малък брат на управляващия нидерландски крал Вилем-Александър.

Той е специален пратеник на холандския акселератор за стартиращи компании Techleap, където работи за подпомагане на местните стартиращи компании да се развиват бързо в международен план, като подобрява достъпа им до капитал, пазар, таланти и технологии.

"Видяхме това в сферата на данните [с GDPR], видяхме го сега в сферата на платформите, а сега и в сферата на изкуствения интелект", добави Константин.

Регулаторните органи на Европейския съюз са възприели строг подход към изкуствения интелект, като официалните разпоредби ограничават начина, по който разработчиците и компаниите могат да прилагат технологията в определени сценарии.

Миналия месец блокът даде окончателно одобрение на Акта на ЕС за изкуствения интелект - новаторски закон за изкуствения интелект.

Длъжностните лица са обезпокоени от бързия напредък на технологията и рисковете, които тя поражда във връзка с преместването на работни места, неприкосновеността на личния живот и алгоритмичните пристрастия.

Законът прилага подход, основан на риска, към изкуствения интелект, което означава, че различните приложения на технологията се третират по различен начин в зависимост от нивото на риска.

За генеративните приложения на изкуствения интелект Законът за изкуствения интелект на ЕС определя ясни изисквания за прозрачност и правила за авторското право.

Всички генеративни системи за изкуствен интелект ще трябва да дават възможност за предотвратяване на незаконни резултати, да разкриват дали съдържанието е създадено от изкуствен интелект и да публикуват резюмета на защитените с авторско право данни, използвани за целите на обучението.

Но Законът за изкуствения интелект на ЕС изисква още по-строг контрол за моделите на ИИ с голямо въздействие и общо предназначение, които биха могли да представляват "системен риск", като например GPT-4 на OpenAI - включително задълбочени оценки и задължително докладване на всякакви "сериозни инциденти".

Принц Константин заяви, че е "наистина обезпокоен" от факта, че Европа се е фокусирала повече върху регулирането на изкуствения интелект, отколкото върху опитите да се превърне в лидер в областта на иновациите.

"Добре е да има предпазни огради. Искаме да внесем яснота на пазара, предвидимост и всичко това", каза той пред CNBC по-рано този месец в кулоарите на Money 20/20. "Но е много трудно да се направи това в толкова бързо променящо се пространство."

"Съществуват големи рискове при грешка и както видяхме при генетично модифицираните организми, това не спря развитието. Просто Европа спря да го разработва и сега ние сме по-скоро потребители на продукта, отколкото производители, които могат да влияят на пазара, докато той се развива."

Между 1994 г. и 2004 г. ЕС наложи ефективен мораториум върху одобряването на нови генетично модифицирани култури заради предполагаемите рискове за здравето, свързани с тях.

Впоследствие блокът разработи строги правила за ГМО, позовавайки се на необходимостта от защита на здравето на гражданите и околната среда. Националната академия на науките на САЩ твърди, че генетично модифицираните култури са безопасни както за консумация от човека, така и за околната среда.

Константин добави, че Европа "доста се затруднява" да прави иновации в областта на изкуствения интелект поради "големите ограничения по отношение на данните", особено когато става въпрос за сектори като здравеопазването и медицинската наука.

Освен това американският пазар е "много по-голям и единен пазар" с по-свободно движение на капитали, каза още принц Константин. Той добави, че по тези въпроси "Европа има доста слаби резултати".

"Според мен добре се представяме по отношение на талантите", каза той. "Имаме добри резултати по отношение на самите технологии."

Освен това, когато става въпрос за разработване на приложения, които използват изкуствен интелект, "Европа определено ще бъде конкурентоспособна", отбеляза Константин. Въпреки това той добави, че "основната инфраструктура за данни и ИТ инфраструктура е нещо, което ще продължим да зависим от големите платформи".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ