Промишленото производство в ЕС намалява с 4,1% за година, у нас - с 9 на сто

Промишленото производство в  ЕС намалява с 4,1% за година, у нас - с 9 на сто

Промишленото производство в Европейския съюз (EС) е намаляло през март 2023 г. с 3,6 на сто спрямо месец по-рано, а в държавите от еврозоната е отчетен спад от 4,1 на сто. Това показват данните на Евростат, оповестени днес

През март промишленото производство в ЕС намалява с 1,3 на сто спрямо година по-рано. За страните от еврозоната спадът е с 1,4 на сто. 

Евростат отчита спад на промишленото производство в България през март с 1,3% спрямо месец по-рано, а на годишна основа спадът е още по сериозен (-9 на сто). По този показател страната ни е на четвърто място в Европейския съюз. Най-голямо е понижението на годишна основа в Ирландия (-26,1 на сто), Литва (-16,6 на сто) и Естония (-12,6 на сто).

През март 2023 г. производството на базови стоки в страните от ЕС намалява с 12,9 на сто спрямо предходния месец, на междинни стоки с 1,6 на сто, на стоките за краткотрайна употреба с 1,3, а на енергия - с 1,0 на сто. 

Производството на стоки за дълготрайна употреба се повишава с 2,0 на сто спрямо февруари 2023 г. 

На годишна основа (спрямо март 2022 г.) намалението в обема на промишленото производство у нас е много по-съществено – с 9,0 на сто. По този негативен показател страната ни е на четвърто място в Европейския съюз. 

През март тази година в сравнение с февруари най-сериозно увеличение на промишленото производство в страните от ЕС, за които са публикувани данни, е регистрирано на годишна база във Финландия (+3,0 на сто), следвана от Словения (+2,3 на сто), Чехия и Словакия (с по +1,7 на сто). Страните, при които е отчетено най-сериозно намаление на промишленото производство за този период, са Ирландия (-26,3 на сто), Швеция (-3,9 на сто) и Германия (-3,1 на сто).

На годишна основа спрямо март 2022 г. най-съществено повишение е регистрирано в Малта (+12,5 на сто), Дания (+8,9 на сто), Испания (+5,6 на сто) и Финландия (+4,4 на сто).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ