Промишленото производство в ЕС и в еврозоната е намаляло през юли, в България расте

Промишленото производство в ЕС и в еврозоната е намаляло през юли,  в България расте

През юли спрямо юни 2024 г. сезонно коригираното промишлено производство намалява с 0,1 на сто в ЕС и с 0,3 на сто в еврозоната, показват данните на  Евростат. През юни също на месечна база промишленото производство се покачи с 0,1 на сто в ЕС и остана без промяна в еврозоната. Отнесено към същия месец на миналата година, през юли промишленото производство се свива с 1,7 на сто в ЕС и с 2,2 на сто в еврозоната.

Според данните на Евростат в България промишленото производство през юли 2024 г. нараства с 0,5 на сто на месечна основа, а на годишна база се понижава с 2,5 на сто. Месец по-рано родните промишлени фирми регистрираха ръст на продукцията си с 0,1 на сто спрямо май и понижение с 4,9 на сто на годишна база - спрямо юни 2023 година. 

В ЕС през юли спрямо юни намалява производството на междинните стоки - с 1,3 на сто, с 1,7 на сто на капиталови стоки, с 2,2 на сто на дълготрайни потребителски стоки. Нараства производството на енергия с 0,4 на сто и с 2,1 на сто на нетрайни потребителски стоки. 

В еврозоната промишленото производство през юли 2024 г. на месечна основа се понижава с 1,3 на сто за междинните стоки, с 1,6 на сто за капиталовите стоки, с 2,8 на сто за трайни потребителски стоки и се увеличава с 0,3 на сто за енергията и с 1,8 на сто за нетрайните потребителски стоки. 

Най-голям месечен спад е регистриран в Малта (-5,5 на сто), Естония (-4,8 на сто) и Румъния (-3,4 на сто), а най-голямото увеличение е отчетено в Ирландия (+9,2 на сто), Хърватия (+8 на сто) и Белгия (+7,3 на сто).

В ЕС промишленото производство през юли 2024 г. спрямо същия месец на 2023 г. намалява с 2,7 на сто при междинните стоки, с 5,4 на сто при капиталовите стоки, с 3,5  на сто при длъготрайните потребителски стоки и нараства с 2,3  на сто при енергията и с 3,9 на сто при нетрайните потребителски стоки. Същевременно в  еврозоната през юли на годишна основа показателят се понижава с 2,9 на сто за междинните стоки, с 5,3 на сто за капиталовите стоки, с 4,4 на сто за дълготрайните потребителски стоки и се увеличава с 1,7  на сто за енергията и с 2,2 на сто за нетрайните потребителски стоки. 

Най-голям годишен спад е регистриран в Унгария (-6,4 на сто), Естония (-5,8 на сто) и Германия (-5,5 на сто), а Дания (+19,8 на сто), Гърция (+10,8 на сто) и Финландия (+6,4 на сто) отчитат най-голям растеж, показват данните на европейската статистика, цитирани от БТА. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Военен самолет се разби край "Граф Игнатиево", отмениха авиошоуто (новината се допълва)
Путин: Западът ще влезе в директна война с Русия, ако позволи на Киев да използва ракети с голям обсег
Фразите, които разкриват липса на емоционална интелигентност
Бизнесът поиска спешни мерки за ограничаване и контрол на китайските онлайн платформи за търговия
Загинали са пилотите от разбилия се в "Граф Игнатиево" самолет
Тръмп отхвърли възможността за провеждане на втори дебат с Харис
Държави от ЕС се готвят да протестират срещу решението на МВФ да поднови икономическия преглед на Русия
Как да преборите голямото его в работата