Разходите за туризъм в Китай по време на Лунната нова година достигнаха предпандемичните нива

Разходите за туризъм в Китай по време на Лунната нова година достигнаха предпандемичните нива

Разходите за туризъм в Китай по време на Лунната нова година са скочили над нивата преди пандемията от Ковид-19, сочат официални данни, цитирани от BBC.

По данни на правителството разходите за вътрешен туризъм са достигнали 632,7 млрд. юана (69,7 млрд. лв.), което е с около 47% повече в сравнение със същия празничен период на миналата година.

Празненствата дойдоха след години на блокиране и ограничения, свързани с пандемията, които бяха отменени в началото на 2023 г.

Данните се повишиха и поради факта, че празникът беше с един ден по-дълъг от обичайното.

Данните за началото на Годината на дракона показват, че по време на осемдневната почивка, която приключи в неделя, са били осъществени 474 млн. вътрешни пътувания. Това е с над 34% повече от миналата година и с 19% над нивата отпреди пандемията през 2019 г.

Въпреки че властите не дадоха разбивка на данните, изчисленията въз основа на официалните данни показват, че средните разходи за всяко пътуване са намалели с около 9,5 % в сравнение с 2019 г.

Това предполага, че "понижаването на потреблението все още е широко застъпено", пишат в бележка анализатори от американския инвестиционен банков гигант Goldman Sachs.

Празникът, известен като Пролетен фестивал в Китай, е най-голямата годишна миграция в света. По традиция стотици милиони хора се връщат в родните си градове в Китай, за да се срещнат с членове на семейството си или да посетят туристически забележителности в страната.

По време на пандемията големите празненства бяха отменени, а пътуванията бяха забранени, пприпомня BBC.

Скокът в общите разходи за Лунната нова година е рядко срещана добра новина за втората по големина икономика в света, която е изправена пред редица предизвикателства.

Сред сериозните проблеми, с които Пекин се бори, са кризата на пазара на недвижими имоти, слабият износ и опасенията за спад на потребителските цени или дефлация.

Междувременно официалните данни, публикувани в неделя, показаха, че инвестициите на чуждестранния бизнес в Китай през миналата година са се увеличили с най-ниската сума от три десетилетия насам. Преките чуждестранни инвестиции  са спаднали до най-ниското ниво от 1993 г. насам, според Държавната администрация за чуждестранна валута.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ