Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Руската икономика може да се възстанови до предвоенното си ниво още догодина
Икономиката на Русия завърши четири тримесечия на свиване с по-голям ръст от прогнозирания, поставяйки я на траектория да се върне на нивото си отпреди войната още през следващата година, тъй като страната се адаптира към въздействието на международните санкции, въпреки че стремежът на Кремъл да разшири набирането на военни служители все още има потенциална да попречи за постигането на тази цел, пише Блумбърг.
Периодът на годишните спадове след нахлуването в Украйна е най-дългият от повече от половин десетилетие. Но тъй като фискалната политика става все по-разхлабена в подкрепа на военните усилия, брутният вътрешен продукт се увеличи с 4,9% през второто тримесечие.
Задълбочаващият се недостиг на работна ръка добавя още към трудностите пред Русия, тъй като Кремъл се стреми да привлече повече доброволци за инвазията на президента Владимир Путин в Украйна. Това може да доведе до преминаване към по-селективни мерки за набиране на хора, чието отсъствие няма да се усети толкова силно на работното място.
Миналата седмица Путин подписа закон, който повишава наборната възраст от 27 на 30 години и забранява на мъжете да напускат страната, след като получат цифрово известие за служба. Мерките може да позволят „целенасочена мобилизация“, която ще стимулира краткосрочния растеж чрез намаляване на въздействието на недостига на работна ръка и ще позволи на икономиката да достигне предвоенния си размер до средата до края на 2024 г., скоро след насрочените президентски избори, коментира икономистът на Bloomberg Economics за Русия Александър Исаков.
Все пак „изборът на наборна мобилизация е малко вероятно да обърне спада при дългосрочния растеж“, добави той.
Повишените разходи за отбрана стимулират промишленото производство, докато потребителското търсене набира скорост на фона на по-големи разходи за социална подкрепа и по-високи заплати.
Въпреки това руската валута се доближава до ниво от 100 рубли за долар, след като отслабна с почти 25% от началото на годината. Управителят на Руската централна банка Елвира Набиулина приписа този спад до голяма степен влошаването на условията за външна търговия.
Докато потоците на внос остават стабилни, ограниченията върху енергийните продажби на Русия, включително тавана на цените на петрола, наложен от страните от Г-7, доведоха до постоянен спад в приходите от износ и съответно до най-ниското салдо по текущата сметка от две години.
Икономиката може да достигне предвоенния си размер до средата на следващата година, каза Наталия Лаврова, главен икономист на BCS Financial Group, която прогнозира 2% растеж през 2023 г. „Трябва да очаквате нещо много различно от консенсуса, за да получите друга времева оценка“, каза тя.
РЦБ наскоро повиши прогнозата си за растеж за цялата година на 1,5% до 2,5% за 2023 г., отбелязвайки, че производството в повечето сектори, фокусирани върху вътрешното търсене, е достигнало или дори надхвърлило предвоенните нива. Централната банка предвижда растеж през следващата година от 0,5-2,5% и 1-2% през 2025 г.
Властите предупредиха, че „капацитетът за разширяване на производството в руската икономика е все по-ограничен от условията на пазара на труда“, които помагат за подклаждане на инфлационните рискове заедно със санкциите и растящите държавни разходи, свързани с войната.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.