Руският инвестиционен фонд очаква завръщане на американските компании през 2025 г.

Руският инвестиционен фонд очаква завръщане на американските компании през 2025 г.

Руският държавен инвестиционен фонд очаква редица американски компании да се завърнат в Русия още през второто тримесечие на 2025 г., каза шефът му след срещата на най-високо ниво между САЩ и Русия от началото на войната в Украйна, предаде Ройтерс.

Когато президентът Владимир Путин изпрати хиляди войници в Украйна през 2022 г., много западни компании, включително McDonald's и Caterpillar, напуснаха Русия и някои предприеха големи отписвания, докато продаваха активите си на големи отстъпки.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп преобърна политиката на Запада спрямо Русия и Украйна, нареждайки преговори с Русия без Украйна или европейски сили и говорейки за сваляне на цената на петрола - на който Русия е основен износител.

Руският фонд за преки инвестиции „очаква редица американски компании да се върнат на руския пазар през второто тримесечие на 2025 г.“, каза ръководителят на фонда Кирил Дмитриев, цитиран от държавната информационна агенция ТАСС.

„Но процесът на връщане на американските компании няма да е лесен, тъй като много ниши вече са заети“, каза Дмитриев, 49-годишен бивш инвестиционен банкер, който е учил в Харвард и Станфорд през 90-те години.

След като Западът въведе най-строгите санкции, налагани някога на голяма икономика, Русия се задвижи бързо, за да заобиколи ограниченията и местните производители грабнаха пазарен дял, зает преди това от някои големи международни компании.

Дмитриев говори след срещи, които имаше в Саудитска Арабия с американски официални лица, включително държавния секретар Марко Рубио, съветника по националната сигурност на САЩ Майк Уолц и пратеника по Близкия изток Стив Виткоф. Срещите му бяха отделни от тази между Рубио и външния министър Сергей Лавров. Той съобщи още, че представители на Русия и САЩ на среща в Саудитска Арабия са обсъдили по-специално възможността за съвместни проекти и инвестиции в Арктика. „Това беше обща дискусия за Арктика“, каза той пред Politico. „Не бих искал да създавам нереалистични очаквания относно текущия процес, но смятам, че съвместните инвестиции в Севера между Русия и Съединените щати са по-вероятни сега, след срещата, отколкото преди“, каза той.

Тръмп, който многократно е заявявал, че ще сложи край на войната в Украйна, каза, че може да се срещне с Путин този месец и отхвърли опасенията на Украйна, че ще остане извън преговорите в Саудитска Арабия.

Американските компании са загубили $324 млрд. от напускането на Русия

След като САЩ и Русия отново разговарят след това, което официални лица казаха, че е най-голямата криза в отношенията след кубинската ракетна криза от 1962 г., някои в Русия се надяват, че икономическите връзки също ще бъдат възобновени.

Според Дмитриев, който е работил в американските фирми Goldman Sachs и McKinsey, американските компании са загубили 324 милиарда долара, като са излезли от Русия - която има най-големите запаси от природни ресурси в света.

Дмитриев показа изчисления на Ройтерс, според които US IT & Media губят 123 милиарда долара, Consumer & Healthcare губят 94 милиарда долара, а финансите губят 71 милиарда долара.

„Много активи бяха продадени на принципно много евтини оценки, огромна отстъпка“, каза Дмитриев пред Ройтерс във вторник в Рияд.

Западните компании са признали загуби на обща стойност 107 милиарда долара отписвания и пропуснати приходи, според анализ на Ройтерс през март 2024 г. Украйна каза, че всички компании, които не са напуснали Русия, са подкрепяли руските военни усилия.

Дмитриев каза, че вярва, че петролните компании в САЩ, които имат „много успешен бизнес в Русия“, „в някакъв момент“ ще се върнат. „Защо биха се отказали от тези възможности, които Русия им даде, за да имат достъп до руските природни ресурси? Бившият президент на САЩ Джо Байдън каза, че иска да „изстиска“ икономиката на Русия, въпреки че Русия расте по-бързо от Съединените щати или от Европейския съюз през 2023 и 2024 г. 

А Тръмп многократно е казвал, че иска цените на петрола да бъдат по-ниски и за да направи това ще му трябва помощ от Саудитска Арабия и Русия, двата най-големи износителя на петрол в света. Преговорите в Рияд доведоха до съгласие на САЩ и Русия да сформират екипи за преговори за бъдещи срещи и да работят за възстановяване на нормалното функциониране на дипломатическите мисии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ