Съдебно решение поставя под въпрос 770 млрд. държавно финансиране в Германия

Съдебно решение поставя под въпрос 770 млрд. държавно финансиране в Германия

Съдебно решение поставя под въпрос 770 млрд. държавно финансиране в Германия

Решение на Конституционния съд на Германия да спре извънбюджетното финансиране за действия в областта на климата постави под въпрос около 770 милиарда евро, казват запознати източници, цитирани от Блумбърг.

Съдът обяви в сряда, че пренасочването на 60 милиарда евро помощ, отделена за пандемия от  COVID-19 през 2021 г. за финансиране, свързано с климатичните промени, противоречи на основния закон на Германия. Докато длъжностни лица от администрацията на канцлера Олаф Шолц започнаха да разнищват повече от 60 страници с правни аргументи, те изразиха опасения, че подобни инструменти, предоставящи до 770 млрд.евро финансиране, може да се наложи да бъдат разпуснати до края на годината, твърдят източниците, запознати с първоначалния анализ на правителството.

Федералната сметна палата на Германия през август изброи 29 специални фонда извън годишния бюджет, които са натрупали 870 млрд. евро средства. Средствата от 100 милиарда евро, предназначени за модернизиране на германската армия, вероятно не са в опасност, тъй като бяха записани в конституцията миналата година, но останалите пари не са застрашени, отбелязват източниците..

Тези констатации се основават на бегло проучване на съдебното решение и все още може да се измени, след като правителствените адвокати имат време да анализират решението.

Германският кабинет заседава, когато съдебното решение бе съобщено. Шолц се появи с двамата си коалиционни партньори малко след това и обеща да намери начин да запълни незабавния дефицит на финансиране от 60 милиарда евро. Проблемът е, че няма очевиден начин да се покрие дефицитът и нестабилните отношения между канцлера и неговите съюзници вероятно ще затруднят процеса по намиране на компромиси.

Финансовият министър Кристиан Линднер, подкрепящ бизнеса, вероятно ще наложи вето на всяко увеличение на данъците, докато съкращенията на социалните разходи няма да намерят подкрепа сред социалдемократите на Шолц,. Зелените пък няма да подкрепят съкращаването на екологични проекти. Липсващите средства също не могат да бъдат събрани чрез нови заеми - тъй като Германия току-що възстанови така наречената дългова спирачка, залегнала в конституцията.

„Предизвикателството е огромно“, каза Вероника Грим, член на панела от независими икономически съветници на Шолц.

За да суспендира спирачката на дълга, правителството ще се нуждае от мнозинство от две трети в парламента - и това ще изисква подкрепа от опозиционните консерватори ХДС/ХСС, които заведоха делото в Конституционния съд.

Зелените са най-силно засегнати от решението. По време на коалиционните преговори им бяха обещани достатъчно средства за декарбонизация на икономиката. Прехвърлянето на 60 млрд. евро към Фонда за климата и трансформацията (KTF) беше компромис между тримата коалиционни партньори. Специалният фонд, който е на стойност 211,8 млрд. евро до 2027 г., беше предоставен на Министерството на икономиката на Роберт Хабек.

Решението също е удар за Шолц, който преразпредели средствата в ролята си на финансов министър в предишното правителство и не направи разпоредби за съдебната отмяна. Линднер, от своя страна, вече посочи в миналото, че именно Шолц е изградил структурата.

И тримата коалиционни партньори винаги са посочвали финансирането на KTF като доказателство, че Германия инвестира достатъчно, за да постигне целите си за трансформиране на енергийната си система. Фондът е ключът не само към декарбонизацията. Той също така е предназначен за разширяване на железопътната мрежа и включва субсидии на стойност поне 10 млрд. евро за привличане на производители на полупроводници, които да се установят в Германия.

Шолц и партньорите му успяха да демонстрират солидарност, появявайки се на съвместна пресконференция след решението на съда. Но решението рискува да задълбочи разногласията между трите страни, докато те работят върху оценката си за това колко голямо е финансовото затруднение, пред което са изправени, и започват преговори за това откъде трябва да дойдат средствата, за да покрият дупката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ