САЩ инвестират $6 млрд. за намаляване на емисиите в индустрията

 САЩ инвестират $6 млрд.  за намаляване на емисиите в индустрията

САЩ инвестират $6 млрд. за намаляване на емисиите в индустрията

Администрацията на американския президент Джо Байдън обяви 6 милиарда долара финансиране за проекти, които ще намалят емисиите от индустриалния сектор - най-голямата инвестиция в САЩ за декарбонизиране на местната индустрия за борба с изменението на климата, съобщи Асошиейтед прес.

Индустриалният сектор е отговорен за приблизително 25% от всички емисии на нацията и се оказа труден за декарбонизация поради своите енергоемки, широкомащабни операции.

Съоръженията за желязо, стомана, алуминий, храни и напитки, бетон и цимент са някои от участващите в тази инициатива. Получателите на финансирането, което идва от Закона за намаляване на инфлацията и двупартийния Закон за инфраструктурата, включват 33 демонстрационни проекта в повече от 20 щата. Министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм каза по време на разговор с медиите, че технологиите, които се финансират, са „репликируеми“, „мащабируеми“ и ще „поставят нов златен стандарт за чисто производство в Съединените щати и по света“. Съветникът по климата на Белия дом Али Заиди каза, че това финансиране има за цел да премахне 14 милиона метрични тона замърсяване всяка година, което се равнява на премахването на около три милиона коли от пътя. Сред заявените до момента ангажименти от различни компании са:

- Constellium в Ravenswood, Западна Вирджиния, ще управлява първия по рода си завод за леене на алуминий с нулев въглерод и ще инсталира пещи с ниски емисии, които могат да използват чисти горива като водород. Компанията произвежда алуминий за редица продукти, включително автомобили и самолети.

- Kraft Heinz ще инсталира термопомпи, електрически нагреватели и електрически котли за декарбонизиране на производството на храни в 10 съоръжения, включително в Холандия, Мичиган.

- Cleveland-Cliffs Steel Corporation в Мидълтаун, Охайо, ще спре една доменна пещ, ще инсталира две електрически пещи и ще използва базирана на водород технология за производство на желязо. Проектът има за цел да елиминира 1 милион тона емисии на парникови газове всяка година от най-големия доставчик на стомана за автомобилната индустрия на САЩ.

- Heidelberg Materials US, Inc. ще изгради система, която улавя и съхранява въглерод под земята в своя завод в Мичъл, Индиана. Проектът има за цел да улови поне 95% от въглеродния диоксид, отделян от циментовия завод, което ще предотврати навлизането на 2 милиона тона въглероден диоксид в атмосферата всяка година.

„Мисля, че САЩ могат да бъдат лидер тук“, каза Майк Айрланд, президент и главен изпълнителен директор на Portland Cement Association, организация с нестопанска цел, която насърчава цимента и бетона. Айрлънд каза, че иновативните технологии за цимент и бетон, които се прилагат в САЩ, могат да бъдат възприети от развиващите се страни в глобалния юг за изграждане на магистрали и сгради по по-устойчив начин.

Няма много заводи в САЩ, които произвеждат чиста стомана, а още по-малко произвеждат първичен алуминий, така че справянето с емисиите дори само в няколко съоръжения може да има огромен принос за намаляване на въглеродния отпечатък в страната, каза Тод Тъкър от Института Рузвелт, партньорът с нестопанска цел на Президентската библиотека и музея на Франклин Д. Рузвелт. След като методите за декарбонизация бъдат доказани, технологията може да бъде изнесена в световен мащаб за по-динамична полза за климата, добави Тъкър, директор на индустриалната политика и търговия на мозъчния тръст.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ