Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Глобалните енергийни въглеродни емисии са достигнали рекордно ниво през 2023 г.
Глобалните емисии на въглероден диоксид (CO2), свързани с енергетиката, достигнаха през миналата година рекордно високо ниво, което беше отчасти причинено от увеличеното използване на изкопаеми горива в страни, където сушите възпрепятстваха производството на водноелектрическа енергия, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Според агенцията, през следващите години ще са необходими резки съкращения на емисиите на CO2, главно от изгарянето на изкопаеми горива, ако трябва да бъдат постигнати целите за ограничаване на глобалното повишаване на температурите и предотвратяване на внезапното изменение на климата.
"Далеч от бързо намаляване, което се изисква за постигане на глобалните климатични цели, определени в Парижкото споразумение, въглеродните емисии достигнаха нов рекорд", се казва в доклада на МАЕ, като глобалните вредни емисии от енергия са се увеличили през 2023 г. с 410 милиона тона, или 1,1%, до 37,4 милиарда тона.
Глобалното разширяване на чистите технологии като вятърни, слънчеви и електрическите превозни средства помогна за ограничаване на растежа на емисиите, който беше с 1,3% през 2022 г. Но рестартирането на китайската икономика след коронавирусната пандемия, увеличеното използване на изкопаеми горива в страни с ниско производство на водна енергия и възстановяване на авиационния сектор доведоха до цялостно покачване на вредните емисии, се казва в доклада на МАЕ.
Според него, ходовете за заместване на загубеното водноелектрическо производство поради екстремни засушавания представляват около 40% от увеличението на емисиите, или 170 милиона тона CO2. "Без този ефект емисиите от глобалния електроенергиен сектор щяха да намалеят през 2023 г.", посочва МАЕ.
Свързаните с енергията вредни емисии в Съединените щати са намалели през 2023 г. с 4,1%, като по-голямата част от намалението идва от електроенергийния сектор, сочи още докладът на МАЕ, цитиран от Ройтерс и БНР.
В същото време вредните енергийни емисии са намалели в Европейския съюз с почти 9% през миналата година, водени от скок в производството на енергия от възобновяеми източници и спад в производството на електроенергия както от въглищни, така и от газови централи.
В Китай въглеродните емисиите от енергия пък са се увеличили с 5,2%, като търсенето на енергия нараства, докато страната се възстановява от свързаните с Covid-19 строги локдауни, посочва МАЕ в последния си доклад, но се допълва, че Китай също така е допринесъл с около 60% от глобалното повишение на слънчева и вятърна енергия, както и на електрически превозни средства през 2023 г.
Електрическите превозни средства в световен мащаб са представлявали всяка пета продажба на нови автомобили през 2023 г., достигайки 14 милиона, което е с 35% повече спрямо нивото от 2022 г., посочва МАЕ.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.