Търговската сделка между САЩ и ЕС зависи от автомобилите, селското стопанство и Тръмп

Търговската сделка между САЩ и ЕС зависи от автомобилите, селското стопанство и Тръмп

Автомобилите и тарифните нива за селското стопанство се очертават като ключови спорни точки между Европейския съюз и САЩ, докато двете страни работят за постигане на предварително търговско споразумение през следващите дни, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.

ЕС се стреми към фиксиране на не по-високи от 10% американските мита върху селскостопанските продукти, казват източниците. Механизъм за компенсиране, който някои производители на автомобили предложиха като начин за предоставяне на тарифни облекчения на компании в замяна на инвестиции в САЩ, засега не се разглежда поради опасенията на ЕС, че може да доведе до преместване на производство през Атлантика.

Блокът също така е готов отново да препоръча отлагане на набор от контрамерки, които беше приел в отговор на митата, наложени по-рано от президента Доналд Тръмп върху стоманата и алуминия, добавят източниците. ЕС беше замразил мерките, за да подпомогне преговорите, но те автоматично ще влязат в сила във вторник.

Източниците предупреждават, че преговорите и всяка потенциална сделка могат да бъдат провалени от Тръмп, който все още не е коментирал публично обсъжданите споразумения. Президентът на САЩ е изпратил писма до около две дузини държави, с които едностранно определя тарифни ставки.

Европейската комисия отказа да коментира състоянието на преговорите, тъй като те продължават.

САЩ и ЕС обсъждат първоначална сделка, която ще обхване по-голямата част от износа на ЕС с 10% мито, с ограничени изключения за някои индустрии като авиацията и медицинските изделия, съобщи Блумбърг по-рано. ЕС също така настоява за по-ниски ставки за спиртни напитки и вина, както и за смекчаване чрез квоти на митата от 50%, които Тръмп наложи върху стоманата и алуминия. САЩ предложиха 17% мито за селскостопански продукти.

Споразумението ще обхваща и нетарифни бариери, сътрудничество в областта на икономическата сигурност и стратегически покупки.

Останалите въпроси са свързани и общият баланс на всяка сделка може да бъде оценен едва след сключването ѝ, казват източниците. Всяка първоначална рамка ще позволи на САЩ и ЕС да продължат да договарят конкретни подробности извън предварителното споразумение.

С все още неясен резултат от преговорите, ЕС продължи да подготвя контрамерки, които да бъдат приложени бързо, ако преговорите не доведат до положителен резултат.

Блокът одобри потенциални мита върху американски стоки на стойност 21 милиарда евро (24,5 милиарда долара), които биха могли да бъдат бързо въведени в отговор на митата върху металите на Тръмп. Те са насочени към политически чувствителни американски щати и включват продукти като соя от Луизиана, дом на председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, както и селскостопански продукти, птици и мотоциклети.

Блокът е подготвил и допълнителен списък с тарифи за американски продукти на стойност 72 милиарда евро в отговор на така наречените реципрочни мита и автомобилни мита на Тръмп. Те ще бъдат насочени към промишлени стоки, включително самолети на Boeing Co., произведени в САЩ автомобили и бърбън. ЕС се консултира с държавите членки, за да определи стратегически области, в които САЩ разчитат на блока, както и потенциални мерки, които надхвърлят тарифите, като например контрол върху износа и ограничения върху договорите за обществени поръчки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли
Националният съвет на "Продължаваме промяната" обсъжда внасяне на вот на недоверие наесен
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ