Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ забраняват инвестиции в определени hi-tech индустрии в Китай
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън подготвя нова програма, която да забрани инвестициите в определени индустрии в Китай, пише The Wall Street Journal. Подобна мярка ще бъде следващата стъпка на Щатите, насочена към запазване на технологичните предимства на страната в условията на нарастваща конкуренция между двете най-големи икономики в света, се отбелязва в статията.
Министерството на финансите и търговията в доклади, представени на законодателите, заяви, че обмисля нова система за регулиране на американските чуждестранни инвестиции в модерни технологии, които биха могли да представляват заплаха за националната сигурност. В документите, разгледани от изданието, се казва, че президентската администрация може да забрани някои инвестиции, а също така ще събира информация за други инвестиции. Конкретни технологични сектори не се посочват в докладите, но акцентът ще бъде върху тези области, които могат да увеличат военния потенциал.
Новата програма ще обхване частни и рискови инвестиции в напреднала разработка на полупроводници, квантово изчисление и някои форми на изкуствен интелект, казват източници на Wall Street Journal. Американски служители искат да попречат на американските инвеститори да предоставят финансиране и опит на китайски компании, които биха могли например да подобрят скоростта и точността на вземането на военни решения в Пекин.
Правителството на САЩ отдавна следи отблизо чуждестранните инвестиции в китайската икономика, като в някои случаи ги забранява чрез Комитета за чуждестранни инвестиции на САЩ и междуведомствената група. Въпреки това правилата, регулиращи инвестициите на САЩ в чужбина, ще бъдат последната стъпка в по-широките усилия на администрацията на Байдън да попречи на Китай да разработва технологии, които според американски служители могат да представляват заплаха за националната сигурност.
Миналата година САЩ наложиха нови ограничения за износ на полупроводници и оборудване за производство на чипове, за да забавят военния напредък на Китай, отбелязва изданието. В същото време представители на администрацията се обръщат към близки съюзници от Г-7, за да привлекат тяхната подкрепа за концепцията за ограничаване на инвестициите в Китай. Една от най-големите фирми за рисков капитал в света, Sequoia Capital, вече е започнала да проверява нови инвестиции в китайски компании за полупроводници или квантови компютри в подготовка за новите разпоредби на САЩ, пише в статията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.