Шефът на Хърватската централна банка: Мекото приземяване е централен сценарий за еврозоната

Шефът на Хърватската централна банка: Мекото приземяване е централен сценарий за еврозоната

Шефът на Хърватската централна банка: Мекото приземяване е централен сценарий за еврозоната

Европейската централна банка може да създаде връщане към ценова стабилност без прекалено голям удар върху икономиката, въпреки че остава известна несигурност. Това заяви членът на Управителния съвет на ЕЦБ Борис Вуйчич, цитиран от Блумбърг.

„Ако сегашните ни прогнози се осъществят, тогава ще имаме меко приземяване (на икономиката) с нисък коефициент на щети, което означава без рецесия и без значително увеличение на безработицата“, каза в интервю шефът на Хърватската централна банка.

„Не можем да сме сигурни, че ще остане така, докато не постигнем целта си, но според мен, мекото приземяване все още е централен сценарий“, добави той.

Инфлацията в еврозоната се забави до 2,9% на годишна база миналия месец, което е значителен спад от пика от над 10%, след като ЕЦБ повиши разходите по заемите с най-бързия темп в историята си.

Длъжностни лица предупредиха, че постигането на целта от 2% остава трудно и икономиката е изложена на риск от плитка рецесия, след като се сви с 0,1% през трите месеца до септември.

Войната между Израел и „Хамас“ представлява ключов източник на несигурност, тъй като рискува да увеличи разходите за енергия. Нов момента е „трудно да се каже“ каква може да бъде степента на последици за икономиката, коментира Вуйчич.

„Първо, трябва да видим дали такъв шок ще се случи или не. Ако случи, какъв е характерът на този шок и каква е степента му? След това ще се опитаме да преценим възможното въздействие върху развитието на цените и ще действаме съобразно с това“, добави той.

Вуйчич също каза, че „е твърде рано да се мисли за намаляване на лихвите“, повтаряйки коментарите на някои от колегите му от Управителния съвет през последните дни.

„Трябва обаче да сме готови за възможността както за увеличаване, така и за  намаляване на лихвите, в зависимост от входящите данни през 2024 г.“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ