Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Стив Ханке предупреди за огромна рецесия в САЩ през 2023 г.
Икономиката на САЩ ще изпадне в рецесия през следващата година. Това заяви пред Си Ен Би Си икономистът проф. Стив Ханк.
Ханке, който в България е известен като „бащата на валутния борд“, смята, че това не се дължи непременно на по-високите лихвени проценти.
„Ще имаме рецесия, защото имахме пет месеца нулев ръст на паричния агрегат M2 и ръст на паричното предлагане, а Фед дори не разглежда тези показатели“, каза икономистът.
Наблюдателите на пазара използват паричния агрегат М2 като индикатор за общото парично предлагане и бъдещата инфлация. M2 включва парите в брой, депозитите и сметки на паричния пазар
През последните месеци паричното предлагане стагнира и това вероятно ще доведе до икономическо забавяне, предупреди Ханке. „Ще имаме една огромна рецесия през 2023 г.“, каза той.
Междувременно инфлацията ще остане висока поради „безпрецедентния растеж“ на паричното предлагане в Съединените щати, заяви Ханке.
В исторически план никога не е имало „устойчива инфлация“, която да не е резултат от прекомерен растеж на паричното предлагане, обясни икономистът, като добави, че паричното предлагане в САЩ отбеляза „безпрецедентен растеж“ в началото на пандемията от COVID-19 преди повече от две години.
„Това е причината сега да имаме инфлация и да продължим да имаме такава през 2023 г. и вероятно през 2024 г.“, добави той.
През 2020 г. Си Ен Би Си съобщи, че ръстът на паричното предлагане може да доведе до висока инфлация.
„Изводът е, че ще имаме стагфлация – ще имаме инфлация поради този излишък, който сега влиза в системата“, добави той.
„Проблемът, който имаме, е, че председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл не разбира, дори в този момент, какви са били и какви продължават да са причините за инфлацията“, каза Ханке.
„Той все още говори за проблеми в предлагането“, каза той, като добави, че Пауъл не е успял да общсни, че инфлацията винаги е причинена от прекомерен растеж на паричното предлагане.
В речта си по време на годишния икономически симпозиум в Джаксън Хоул в петък Паъл заяви, , че разглежда високата инфлация в САЩ като „продукт на силно търсене и ограничено предлагане и че инструментите на Фед работят главно върху съвкупното търсене“.
От Си Ен Би Си са потърсили коментар от Федералния резерв, но все още не са получили такъв.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.