СТО прогнозира възстановяване на световната търговия, но геополитическите рискове остават

СТО прогнозира възстановяване на световната търговия, но геополитическите рискове остават

Световната търговска организация( СТО)  заяви, че очаква глобалната търговия да се възстанови постепенно тази година, преди да нарасне допълнително през 2025 г., тъй като въздействието на по-високата инфлация все още е в огледалото за обратно виждане, съобщи CNBC.

В последния си доклад „Прогнози и статистика за световната търговия“ СТО прогнозира, че общият обем на световната търговия ще се увеличи с 2,6% през 2024 г. и с още 3,3% през 2025 г. Това следва по-голям от очакваното спад от 1,2% през 2023 г. , тъй като инфлационният натиск и по-високите лихвени проценти натежаха върху международната търговия.

„Причината за това повишение е основно нормализирането на инфлацията, а също и нормализирането на паричната политика, което беше пречка за търговията през 2023 г.“, каза главният икономист на СТО Ралф Оса пред Силвия Амаро от CNBC.

Очаква се възстановяването на търговията да бъде „широкообхватно“, включително в цяла Европа, която преживя някои от най-дълбоките спадове в търговските обеми миналата година в резултат на геополитическото напрежение и енергийната криза, причинена от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.

„Европа наистина тежеше на международната търговия през 2023 г. , но вече не виждаме това да е така“, каза Оса.

Геополитическите рискове остават

Като цяло световната търговия е „забележително устойчива“ през последните години, издигайки се над пика си преди пандемията от Covid-19 в края на 2023 г., заключава докладът на СТО. Въпреки това организацията предупреди, че геополитическото напрежение все още може да представлява риск за нейните перспективи.

По-специално, продължаващата война между Израел и палестинската въоръжена групировка Хамас може да причини големи смущения в търговията, ако се разпростре върху енергийните пазари, каза Оса.

Икономистът също така посочи признаци на глобална търговска „фрагментация“ по геополитически линии.

Докладът на СТО разделя световната икономика на два „хипотетични геополитически блока“ въз основа на моделите на гласуване в ООН и установява, че растежът на търговията между блоковете е по-бавен, отколкото вътре в тях. САЩ и Обединеното кралство например обикновено заемат подобни позиции при последните гласувания в ООН относно конфликта Русия-Украйна, докато Китай и Южна Африка, от друга страна, заемат противоположни мнения.

Тази фрагментация беше особено забележима между двете най-големи икономики в света, САЩ и Китай.

Видяхме, че растежът на търговията между Съединените щати и Китай е с 30% по-бавен от растежа на търговията между тези страни и други страни“, каза Оса, имайки предвид периода от 2018 г., когато първоначално възникна търговско напрежение.

„Това не означава, че те все още не търгуват много, но техните търговски дялове все повече се отдалечават от тези взаимоотношения.“

Търговското напрежение между САЩ и Китай се появи отново тази седмица, когато министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че няма да изключи възможни мита за Пекин, ако се установи, че участва в нелоялни търговски практики. Призивите за по-твърда позиция спрямо Китай бяха повторени във вторник от шефа на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Спорът се съсредоточава върху твърденията, че Китай „изхвърля“ субсидирани зелени технологични стоки на международните пазари, като на практика подбива местните производители. Пекин отрича твърденията.

Докладът на СТО не дава подробности за търговските прогнози за Китай, но очаква 3,4% общо увеличение на износа от Азия през 2024 г. и 2025 г.

„Това не означава, че в определени сектори не можем да видим или не очакваме да видим някакви скокове“, каза Оса.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ