Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Страната с най-големия запас от родий на планетата
Родият е постигнал такава известност сред металите, че дори е изместил златото. Известен със своята устойчивост на корозия и гъвкавостта си в множество промишлени приложения, той се превърна във все по-ценен „сигурен актив“, според Bloomberg Línea. В момента цената на родия надвишава тази на златото, достигайки цени, които го позиционират като един от най-скъпите метали в света, феномен, който привлече вниманието на инвеститори и финансови анализатори, пише elEconomista.es.
Родият се използва предимно като катализатор в бензинови превозни средства, където играе решаваща роля за намаляване на емисиите. Освен това високата му отразяваща способност и устойчивост го правят популярен материал в луксозните бижута. Неговият недостиг обаче е това, което наистина определя цената му. Не се добива директно, а е страничен продукт от добива на платина. Това доведе до факта, че Южна Африка, основният световен производител, концентрира по-голямата част от доставките на този метал, според финансовия анализатор Грегорио Гандини.
Според информация на Bloomberg Linea, в момента родият, който принадлежи към групата на платиновите метали (PGM), заедно с платината, паладия, осмия, иридия и рутения, в момента достига 4660 долара за тройунция, докато цената на златото е около 2695 долара за тройунция. Средната цена на унция родий в световен мащаб скочи от средно 1069 долара през 2013 г. до рекордно високо ниво от 22 252 долара през 2018 г. Оттогава цената се колебае и през 2020 г. падна средно до 11 205 долара.
Глобалното търсене на родий отбеляза значително увеличение. Статистическият портал Statista изчислява, че търсенето е достигнало 1,11 милиона унции през 2022 г. и може да достигне 1,64 милиона през 2023 г., като данните все още не са финализирани. Въздействието му през 2021 г. беше такова, че достигна връх от 28 775 долара за унция (27 331 евро по обменния курс), надминавайки златото, което беше на цена от 1 800 долара за унция (1 709 евро по обменния курс), според портала.
Автомобилният сектор е основно отговорен за това нарастващо търсене, тъй като родият е от съществено значение за производството на каталитични конвертори, които намаляват емисиите на азотен оксид (NO).
Алваро Умберто Охеда, изпълнителен вицепрезидент на Values AAA, подчертава пред Bloomberg Línea, че около 85% от произведения родий е предназначен за тази индустрия. Въпреки това нарастващото производство на електрически превозни средства повдига въпроси относно бъдещето на търсенето на родий, тъй като тези превозни средства използват различни технологии, които биха могли да намалят нуждата им.
Волатилността в цената на родия се дължи и на неговия малък и неликвиден пазар, където всяка промяна в предлагането или търсенето може да генерира значителни колебания. Въпреки че метали като платина и паладий могат да се считат за заместители, никой не предлага същата ефективност като родия в специфични приложения, което гарантира голямото им търсене.
Бъдещите прогнози за родий показват, че цената може да остане над 4000 долара за унция (3800 евро по обменния курс) до средата на 2025 г., водена от устойчивото търсене от автомобилните производители. Всяко прекъсване на доставките обаче може да причини дефицит, което от своя страна ще насърчи търсенето на алтернативи в катализаторите и индустриалните приложения.
Наскоро бяха открити нови находища на родий в Южна Америка, особено в страни като Колумбия и Бразилия, където добивът се увеличава. Въпреки че производството на родий в тези региони все още е скромно в сравнение с гиганти като Южна Африка и Русия, тези страни започват да се позиционират като подходящи играчи на световния пазар за този метал.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.