Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световната банка понижи прогнозата си за глобалния икономически растеж
Световната банка ревизира надолу прогнозата си за глобалния икономически растеж и предупреди, че много страни могат да изпаднат в рецесия, предаде Си Ен Би Си.
Според институцията икономиката може да изпадне в период на стагфлация, подобен на този от 70-те години на миналия век.
Новата прогноза предвижда ръстът на глобалния вътрешен продукт през тази година да спадне до 2,9% спрямо 5,7% през 2021 г. Това ниво на растеж е с 1,2 проценти пункта по-ниско от прогнозирания през януари глобален икономически ръст от 4,1%, посочи базираната във Вашингтон организация в последния си доклад за глобалните икономически перспективи.
Очакванията са растежът да се задържи на това ниво и през 2023 г. и 2024 г. През следващите две години инфлацията вероятно ще остане над целевата при повечето икономики, което повишава рисковете от стагфлация.
Руската инвазия в Украйна и последвалият ръст на цените на суровините усложниха икономическата ситуация в много държави, които едва бяха започнали да се възстановяват от щетите, причинени от пандемията от COVID-19 върху глобалната икономика. Сега Световната банка смята, че навлизаме в „продължителен период на слаб растеж и повишена инфлация“.
„Войната в Украйна, локдауните в Китай, проблемите с веригата за доставки и рискът от стагфлация удрят растежа. За много страни ще е трудно да избегнат рецесия“, каза президентът на Световната банка Дейвид Малпас.
Предвижда се растежът в развитите икономики да се забави рязко до 2,6% през 2022 г. от 5,1% през 2021 г., преди да се понижи допълнително до 2,2% през 2023 г., посочват от институцията в своя доклад.
В същото време прогнозата за развиващите се икономики е за спад на икономическия растеж до 3,4% през 2022 г. спрямо 6,6% през 2021 г. Това е много по-ниско ниво на растеж от средните 4,8% в периода между 2011 и 2019 г.
Инфлацията продължава да се покачва както в развитите, така и в развиващите се икономики, което кара централните банки да затегнат паричната политика и да повишат лихвените проценти, за да ограничат растящите цени.
Стагфлация в стил 70-те
Настоящата среда с висока инфлация и слаб икономически растеж е напомня на тази от 70-те години на миналия век - период на интензивна стагфлация, който бе придружен с рязко повишаване на лихвените проценти в развитите икономики и последван от поредица от финансови кризи в нововъзникващите пазари и развиващите се икономики.
Докладът на Световната банка предлага „първото систематично“ сравнение между ситуацията днес и тази отпреди 50 години.
Според доклада съществуват ясни паралели между тогава и сега. Те включват смущения от страна на предлагането, перспективи за отслабване на растежа и уязвимостите, пред които са изправени нововъзникващите икономики по отношение на затягането на паричната политика с цел укротяване на инфлацията.
Има обаче и редица разлики, включително силата на щатския долар, като цяло по-ниските цени на петрола и силните баланси на големите финансови институции, които предоставят място за маневриране.
За да намалят риска от повтаряне на историята, Световната банка призова политиците да координират помощта за Украйна, да противодействат на скока на цените на петрола и храните и да облекчат на дълга на развиващите се икономики.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.