Световната банка търси средства за решаване на "множество кризи"

Световната банка търси средства за решаване на множество кризи

Световната банка (СБ) възнамерява значително да разшири капацитета си за отпускане на заеми за справяне с изменението на климата и други глобални кризи. Това съобщава Reuters с позоваване на разработената от банката пътна карта за развитие. Според него СБ обмисля увеличаване на капитала и нови инструменти за кредитиране.

Документът вече е изпратен на акционерите. Ръководството на банката възнамерява да подготви конкретни предложения за промяна на мисията си, оперативния модел и финансови възможности, които да представи за одобрение от съвместния комитет за развитие на банката и Международния валутен фонд през октомври. Според пътната карта СБ ще проучи увеличението на капитала и промените в неговата структура, така че да има възможност да увеличи издаването на заеми и да увеличи лимитите за кредитиране. Обмислят се и нови инструменти за финансиране, по-специално гаранции за заеми за частния сектор.

В същото време документът съдържа предупреждение, че увеличаването на заемите за справяне с проблемите на изменението на климата, здравеопазването, продоволствената сигурност и други може да наложи увеличаване на капитала на Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР). През 2018 г. капиталът й беше увеличен с $13 млрд. Тези средства обаче, както се отбелязва в пътната карта, бяха „предназначени за подготовка за една криза на десетилетие, а не за множество кризи, поради което резервите на МБВР вероятно ще бъдат изчерпани до средата на 2023 година."

Друг разглеждан вариант предполага страните-акционери на СБ да увеличат вноските си във фонда за най-бедните страни в света - Международната асоциация за развитие (IDA). Уточнява се, че през последните години тези вноски са намалели, въпреки че нуждата от тях продължава да расте. Освен това се предлага възможността за създаване на нов доверителен фонд за преференциално кредитиране за страни със среден доход. Той ще бъде с аналогична на IDA структура и ще може да получава средства, включително от частни фондации.

„Предизвикателствата, пред които е изправен светът, изискват значително увеличаване на подкрепата от страна на международната общност“, се казва в пътната карта. Представител на СБ коментира за Ройтерс, че документът има за цел да предостави подробна информация за обхвата на проблемите и подходите за тяхното разрешаване. Конкретни решения по пътната карта трябва да бъдат взети по-късно тази година.

Според оценки на СБ през 2022 г. икономиките на Европа и Централна Азия са се свили с 0,2% след спада на БВП на Русия, Украйна, Беларус и Молдова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ