Търговската война на Тръмп може да има ясен победител - Обединеното кралство

Търговската война на Тръмп може да има ясен победител - Обединеното кралство

В понеделник президентът Доналд Тръмп се съгласи да сложи на пауза за 30 дни 25-процентните мита върху вноса от Мексико и Канада, след като и двете страни се съгласиха да предприемат стъпки за ограничаване на опиоида фентанил, преминаващ границите им в Съединените щати.

Нямаше пауза за Китай обаче, който е изправен пред 10% вносни мита - и впоследствие отвърна с мита до 15% върху американски стоки. 

Освен това европейските икономики също са изложени на риск от тарифния режим на Тръмп. Президентът на САЩ каза пред репортери в неделя, че митата за ЕС „определено ще се случат“ – но поясни, че сделка „може да бъде постигната“ с Обединеното кралство, нация, с която търговията на САЩ е по-балансирана, съобщава CNBC.

Британският премиер каза пред репортери тази седмица, че е обсъдил търговията в преговорите с Тръмп и няма да избира страна между САЩ и ЕС, според в. ​Guardian.

Междувременно министърът на финансите на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс настоя миналия месец, че Великобритания „не е част от проблема“, що се отнася до търговските дефицити, които Тръмп иска да коригира с тарифната си политика.

САЩ бяха най-големият търговски партньор на Обединеното кралство през годината до септември 2024 г., според официалните данни, представляващи над 17% от общата търговия на Обединеното кралство.

В зависимост от цифрите, които гледате, двете страни имат малък търговски дефицит или излишък. Това, което обаче е важно за Тръмп - кой го мрази, когато САЩ изнасят по-малко за дадена страна, отколкото внасят - е, че числата са почти балансирани.

Докато британската икономика се бори по думите на Рийвс миналия месец "всеки ден, за да започне“ растеж – няколко анализатори казаха пред CNBC, че икономиката може да получи тласък от търговската война на Тръмп.

"Икономика на услугите"

Ирина Сурду-Нардела, професор по международен бизнес и стратегия в Warwick Business School, каза пред CNBC, че дори Обединеното кралство да бъде засегнато от мита, въздействието може да е по-слабо от очакваното.

„В действителност ефектите върху пазара на Обединеното кралство биха били относително ограничени до индустрии като риболов и минно дело“, каза тя. „Фокусираният върху услугите характер на икономиката на Обединеното кралство я предпазва значително от последиците от митата. Митата са особено пагубни за индустрии със сложни вериги на доставки, където стоките пресичат границата многократно, тъй като фирмите се стремят да превърнат вложените ресурси в крайни стоки. Отново това не е така за пазара на Обединеното кралство, който основно изнася банкови и консултантски услуги за САЩ.

Петте най-големи износа на стоки от Обединеното кралство за Америка са автомобили, лекарства и фармацевтични продукти, механични генератори на енергия, научни инструменти и самолети с обща комбинирана стойност от £25,6 милиарда ($31,8 милиарда).

Стойността на този износ обаче беше по-малка от този на най-големия износ на услуги, включително финансови услуги и застраховки, чиято обща комбинирана стойност беше £109,6 милиарда.

„Уникално позициониране“

Нери Кара Силаман от Said Business School на Оксфордския университет смята, че пълното избягване на митата е идеалният сценарий, тъй като може да подкрепи ключовите индустрии на Великобритания.

Ако Обединеното кралство остане без мита, то може да бъде в уникална позиция да привлича инвестиции, таланти и нови търговски партньорства“, каза тя пред CNBC във вторник.

„С тарифите, които тласкат бизнеса да намери по-рентабилни центрове, Обединеното кралство може да се превърне в предпочитана врата за компании, които искат да заобиколят ограниченията“, коментира Силаман. „Сектори като лукс, мода, фармацевтични продукти и високотехнологично производство – където Обединеното кралство вече се отличава – може да видят приток на инвестиции и възможности за търговия.“

Секторите на Обединеното кралство, включително автомобилната, космическата и финансовата индустрия, също биха могли да се възползват от увеличеното търсене, ако американските купувачи погледнат отвъд засегнатите от тарифите доставчици, добави тя.

„Виждали сме тези модели и преди – всяка търговска война измества глобалния икономически баланс и това може да е момент за Обединеното кралство да се възползва от промяната, да бъде активен играч, а не страничен наблюдател“, каза Силаман пред CNBC.

Ново безопасно убежище?

Алекс Кинг, бивш валутен търговец и основател на платформата за лични финанси Generation Money, се съгласи, че политиките на Тръмп могат да осигурят известно икономическо облекчение на Великобритания.

„Когато САЩ за първи път наложиха мита на Китай, китайските производители насочиха много от стоките си през Виетнам и Тайланд към САЩ, за да избегнат митата“, каза Кинг. „Ако Обединеното кралство избягва митата, то е в потенциално изгодна позиция да се възползва от подобни маршрути от ЕС.“

Кинг също твърди, че британският паунд  може да се появи като „основен победител“ от потенциална търговска война, отбелязвайки, че след първоначалните потвърждения на митата от Тръмп миналата седмица, паундът се повиши спрямо еврото, канадския долар и валутите на Австралия и Нова Зеландия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 5 февруари. Имен ден празнуват Агата, Добрин, Добринка, Добри
Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна настояват от бранша
Тръмп иска САЩ да поемат контрола над Газа и да я превърнат в „Ривиера на Близкия изток“
Зеленски каза, че би се съгласил на директни преговори с Путин
На днешната дата, 6 февруари. Имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светлин, Светльо, Светла
Премиерът нареди превантивни полицейски акции на пътя заради влизането ни в Шенген
Премиерът: Ще внесем бюджет на стабилизирането на публичните финанси
Как да станем добри лидери: Уроците, на които само лошите мениджъри могат да ви научат