Токио обещава още 4,9 млрд. долара, за да помогне на TSMC да разшири производството си в Япония

Токио обещава още 4,9 млрд. долара, за да помогне на TSMC да разшири производството си в Япония

Токио обещава още 4,9 млрд. долара, за да помогне на TSMC да разшири производството си в Япония

Япония заяви, че ще предостави на TSMC до 732 млрд. йени (4,86 млрд. долара) повече субсидии, за да й помогне да изгради втори завод за производство на чипове. Междувременно тайванската компания отбеляза в събота откриването на първия си японски завод, предава Ройтерс.

Решението на TSMC да произвежда чипове в Япония се превърна в ключов елемент от стремежа на Токио да съживи модерното производство на полупроводници и да укрепи промишлените си вериги за доставки срещу смущения, тъй като напрежението със съседен Китай нараства.

"Чиповете ще бъдат по-усъвършенствани от първата фабрика и ще могат да се използват за изкуствен интелект и автономно шофиране. Освен това ще гарантират стабилни доставки на полупроводници в Япония", заяви министърът на икономиката, търговията и промишлеността Кен Сайто пред репортери, след като присъства на церемонията по откриването на първата фабрика в Кумамото на японския остров Кюшу, чийто домакин беше основателят на TSMC Морис Чанг.

Последният финансов ангажимент, който ще се прибави към парите, отпуснати на най-големия производител на чипове в света за първата му фабрика, може да увеличи финансираните от данъкоплатците субсидии за TSMC над 1 трилион йени.

TSMC, която разширява дейността си и в САЩ и Германия, планира да започне масово производство в Япония преди края на годината. Според тайванската компания общата инвестиция в предприятието, включително и във втори завод, ще надхвърли 20 млрд. долара.
След като бъдат завършени, месечният капацитет на двете фабрики ще надхвърли 100 000 12-инчови пластини, които TSMC ще доставя на технологични фирми и производители на автомобили, включително Sony и Toyota Motor.

Япония също така инвестира в домашно предприятие за чипове, Rapidus, което си партнира с IBM и Imec, европейска организация за изследвания в областта на чиповете, в желанието си да започне масово производство на авангардни чипове на северния остров Хокайдо от 2027 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ